"Pan prezident by měl participovat na co možná nejrychlejší stabilizaci poměrů. Určitě ne kladením nějakých dalších podmínek nebo svých požadavků," reagovala Němcová na slova Zemana v úterním Právu, kde uvedl, že nebude požadovat 101 poslaneckých podpisů po politikovi, kterého pověří sestavením vlády. [celá zpráva]

Ověřených 101 podpisů požadoval Zemanův předchůdce Václav Klaus v roce 2004 pro jmenování vlády Stanislava Grosse (ČSSD). Chtěl mít písemný důkaz, že kabinet ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU bude mít podporu Sněmovny. "Já jen zopakuji slova Václava Havla, který, když chtěl podpisy Václav Klaus, tak to označil za estébácké metody. Takže já myslím, že to nutné není," řekl po úterním jednání šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Úřadující předseda ODS Martin Kuba a Němcová se s šéfem lidovců bavili také o počtu místopředsedů budoucí Sněmovny. Shodli se na tom, že ideální počet by byl čtyři až pět místopředsedů. Podle Němcové bude ODS usilovat o jedno z místopředsednických míst. KDU-ČSL by místopředsedu také ráda měla, ale nelpí na tom. "Dá se to potom kompenzovat i v rámci výborů a zastoupení členů ve výborech," upřesnil Bělobrádek.