O pozici místopředsedy se už přímo nebo nepřímo přihlásila většina stran. Jednoznačně se zatím nevyjádřili zástupci Babišova ANO a lidovci, kteří se ale podle předsedy Pavla Bělobrádka nechtějí zříkat případné odpovědnosti ani v této věci. Jak uvedla místopředsedkyně ANO Věra Jourová, její uskupení o tom bude jednat ve středu.

Hlavní vyjednávač ANO Marin Stropnický v neděli uvedl, že by volební výsledek dával jeho hnutí nárok i na předsedu komory.

Podle šéfa soc. dem. Bohuslava Sobotky by nemělo mít ve vedení komory zastoupení všech sedm stran. Sobotka ve shodě s místopředsedou Michalem Haškem už v sobotu uvedl, že do vedení by se měli vrátit komunisté.

„Není nutné, aby každá strana měla svého místopředsedu,“ prohlásil Sobotka s tím, že by mohli být – stejně jako v Senátu – čtyři. Horní komora ale má 81 členů, zatímco Sněmovna dvě stě.

Místo ve vedení chtějí i TOP 09 a ODS

O místopředsednický post hodlá v každém případě usilovat jak TOP 09, tak ODS. Oznámili to straničtí místopředsedové Miroslav Kalousek a Jiří Pospíšil.

Počítá s tím i Úsvit. „Předpokládáme, že budeme mít poměrné zastoupení v orgánech Sněmovny, takže funkce místopředsedy by byla adekvátní,“ řekl Právu Tomio Okamura.

Komunisté ústy své místopředsedkyně Miloslavy Vostré tvrdí, že místopředsedů komory by mohlo být až šest.

Kolik vlastně bude místopředsedů?

Ještě než poslanci budou v tajné volbě hlasovat o jménech, musí se nejdříve domluvit právě na počtu místopředsedů, v čemž může nastat potíž.

V minulém volebním období přišla tehdejší koalice v rámci úspor s návrhem na snížení počtu místopředsedů na tři. Předtím jich bylo pět i šest, byť počet stran nikdy nedosáhl více než pěti. Po rezignaci véčkařů na místopředsednický post vedle šéfky komory zůstali jen dva její zástupci, což se ukázalo často jako složité pro řízení schůzí. Proto nakonec koalice spolu se soc. dem. počet rozšířila na čtyři s tím, že místa obsadila ODS a soc. dem.

Kdo usedne do čela komory, také není jasné. ČSSD připustila, že by to mohl být její zástupce. Podobně bývalá koalice vedle funkce premiéra obsadila i šéfa Sněmovny.

Ve hře je klíčový rozpočtový výbor. Sobotka naznačil, že opozici by mělo patřit vedení kontrolního a bezpečnostního výboru Sněmovny.

Čím se budou vozit

Případné rozšíření počtu místopředsedů budou muset také řešit sněmovní úředníci. Předseda a všichni místopředsedové totiž mají nárok na auto s řidičem. Jde o BMW řady 7.

Sněmovna má nyní k dispozici šest bavoráků, pokud by bylo vedení komory sedmičlenné, pak by její kancelář musela buď zapůjčit, nebo koupit jeden navíc. To pokud by všichni chtěli BMW.

V minulém volebním období totiž Jan Hamáček (ČSSD) jako mladoboleslavský patriot jezdil v superbu.