Jménem Zbyňka Šolce, vrchního ředitele kanceláře ministra dopravy, bylo odesláno vyjádření pěti ministrů, kteří si stěžují na to, že média nevěnují straně SPOZ dostatečnou pozornost.

"Vyslovujeme hluboké pobouření nad mírou manipulace voličů před předčasnými volbami. Ještě nikdy nebyly tak manipulativním způsobem zneužívány volební průzkumy. Všechny relevantní průzkumy říkají, že zemanovci se do Sněmovny dostanou. Kdo nechce návrat starých pořádků, ať volí zemanovce," uvádí se v prohlášení odeslaném z e-mailu ministerstva.

S obsahovou stránkou se ztotožňujeme, ale co se týká formy a způsobu odeslání, je to velmi nešťastnéministr pro místní rozvoj František Lukl

Vyjádření má zastupovat názor ministra dopravy Zdeňka Žáka, zemědělství Miroslava Tomana, práce Františka Koníčka, místního rozvoje Františka Lukla a vnitra Martina Peciny. Všichni nyní kandidují za SPOZ.

"V textu tiskového vyjádření bylo jasně uvedeno, že se jedná o prohlášení pěti ministrů vlády k aktuálnímu problému v zemi. S ohledem na to, že šlo o prohlášení ministrů, nemůže se jednat o zneužití úřadu," tvrdí Žák k materiálu, v němž ministři  výslovně uvádějí, že lidé mají volit stranu, za kterou kandidují.

V pořádku to není, soudí Rusnok

S využíváním státního aparátu pro propagaci SPOZ nesouhlasí premiér Rusnok. "V pořádku to není, a pokud se to děje, je to pochybení nějakých jednotlivců a je třeba se tím zabývat," řekl novinářům.

Pecina a Lukl po jednání vlády novinářům řekli, že o e-mailu nevěděli. Za obsahem vyjádření si ale stojí. "Vrchní ředitel byl asi přehnaně iniciativní, nikdo z nás mu takový pokyn nedal. Ale v zásadě napsal, co jsme ráno sdělili médiím. Že se nám nelíbí, že nedostáváme prostor. Sešli jsme se ve vládě proto, abychom s touto zemí něco udělali, a teď to vypadá, že se nám zase může stát, že se do parlamentu díky této mediální manipulaci zemanovci nedostanou," uvedl ministr Pecina.

"S obsahovou stránkou se ztotožňujeme, ale co se týká formy a způsobu odeslání, je to velmi nešťastné a to nemůžeme odsouhlasit, nemělo by být zneužíváno," připojil se ministr Lukl.