Hlavní líčení s deseti obžalovanými, kteří podle policie před pěti lety zavinili tragický pád mostu ve Studénce, se koná v těchto dnech po přestávce dlouhé bezmála dva roky.

Technické zvěrstvo, řekl u soudu znalec o mostu, který se zřítil ve Studénce

Přestávka byla zaviněna hlavně tím, že soudce Okresního soudu v Novém Jičíně čekal na několik znaleckých posudků. Ty se v mnoha věcech liší, takže bude nutné vyčkat na závěry revizních znalců. Podle některých účastníků řízení rozsudek kvůli tomu nejspíš nepadne ani v příštím roce.

Strany se v trestním řízení přetloukají znaleckými posudky, a to není zdravá atmosféraministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová

Marie Benešová připustila, že jde o nesmírně složitou kauzu, ve které je nutno vypracovat celou řadu znaleckých posudků. Nicméně dodala, že za velké téma pro svého nástupce považuje právě vyhodnocení a reorganizaci stávajícího systému soudních znalců.

„V tom systému je dneska neuvěřitelný nepořádek a chybějí státní renomovaní znalci. Strany se v trestním řízení přetloukají znaleckými posudky, a to není zdravá atmosféra,“ řekla Benešová.

Marie Benešová, advokátka a budoucí ministryně spravedlnosti ve vládě Jiřího Rusnoka.

Marie Benešová

FOTO: Petr Horník, Právo

Česká justice by si podle ní měla vzít příklad ze sousedních zemí, kde systém soudních znalců funguje lépe.

„Třeba Němci mají státní znalce. Tohle ale není téma pro mne, ale pro nového ministra, který na to bude mít čtyři roky. Je to téma, kterému se dlouho nikdo nevěnoval a které musí být řešeno,“ dodala.