"Jsem ráda, že jsem tu dnes mohla přivítat návštěvníky. Protože jsem měla spoustu dotazů, zda budou Produkční zahrady otevřeny," řekla na úvod Zemanová.

Ivana Zemanová v čele průvodu.

Ivana Zemanová v čele průvodu.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Sama prý sad nedaleko Lumbeho vily, kde se prezidentský pár usídlil, navštěvuje často. "Pěstuje se zde zelenina, která se používá k protokolárním účelům," řekla novinářům Blanka Jirglová ze Správy Pražského hradu.

Manželka prezidenta republiky Ivana Zemanová

Banánovník z jihovýchodní Číny patří k nejvzácnějším kouskům hradního skleníku.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Jedním z nejvzácnějších kousků hradního skleníku je banánovník, který pochází z jihovýchodní Číny.

Hradním včelařem 50 let

Součástí zahrad je i takzvaný Masarykův včelín. První československý prezident si ho nechal postavit svým dvorním architektem Josipem Plečnikem. Včely v něm jsou dosud a místní včelař Josef Šustr jejich med dodává nejen do hradní kuchyně. "Na reprezentaci jde kolem 50 kilo, zbytek si můžu rozprodat. To mám povolené," řekl Šustr, který je včelařem na Hradě od roku 1963.

První návštěvníky provedla po zahradách sama Zemanová.

První návštěvníky provedla po zahradách sama Zemanová.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Návštěvníci v zahradách najdou více než 70 druhů rostlin, včetně vzácných orchidejí. K vidění jsou moderní skleníky se stovkami gerber či vavřínů. Kromě včelína je v zahradách hasičská vodní nádrž z doby Rudolfa II.

Zahrady sousedící s Lumbeho vilou se poprvé otevřely v roce 2010. O jejich zpřístupnění se tehdy zasadila manželka prezidenta Václava Klause Livia. Za víkend tenkrát zahrady navštívilo přes 17 tisíc zájemců.