Účastníci setkání se vesměs shodli, že základem k řešení situace, která se ve městě vyhrotila po květnovém brutálním útoku skupiny Romů na manželský pár, je právě společná komunikace.

„Nejdůležitější je, aby si majorita a minorita spolu povídaly. Aby si povídaly s radnicí, aby řekly, co jim vlastně vadí. Myslím, že ty dvě hodiny dnes byly velmi dobré pro to, aby se taková komunikace nastartovala nebo aby se zase vrátila," uvedl Pecina po jednání.

Spokojená s průběhem schůzky byla i starostka Duchcova Jitka Bártová (nez.). „Bylo fajn, že jsme se konečně sešli a z očí do očí si vyříkali spoustu věcí. Dospěli jsme k názoru, že soužití Romů s majoritou ve městě není až tak problémové, kdyby se do něj pořád někdo nemontoval a nepřiléval olej do ohně,“ připomněla starostka, že na etnickém napětí v Duchcově se přiživují různé extrémisté skupiny.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Pochod extrémistů v Duchcově. Záběry ze 17. srpna 2013. Zdroj: Karel Otcovský, Právo

Od květnového incidentu se v Duchcově konala čtyři protiromská shromáždění, naposledy 24. srpna. Při červnové akci svolané DSSS tu policisté při zásahu použili vodní dělo i slzný plyn.

Ministr a starostka jsou ale pro klidné narovnání napjatých sousedských vztahů ve městě. Setkání u kulatého stolu by se proto měla podle nich do budoucna opakovat. Pecina dodal, že se těch počátečních pravděpodobně zúčastní.