„K sedmé hodině ranní jsme evidovali ještě 36 poruch na vedení vysokého napětí a desítky na vedení nízkého napětí. V 6.00 jsme proto byli nuceni vyhlásit kalamitní stav, který platí na území Pardubického a Středočeského kraje,“ uvedla mluvčí společnosti ČEZ Šárka Beránková. Bez energie se tak během noci ocitlo až 10 tisíc domácností, mnohé z nich jsou bez dodávky proudu dosud.

Českem se prohnala masivní bouřka ze Švýcarska, vichr lámal stromy a ničil střechy

Na východě Čech dopadly následky nočních bouří nejvíc na území Vysočiny, zejména na Havlíčkobrodsko a okolí Světlé nad Sázavou. Ještě ráno tu bylo na 28 poruch na vedení vysokého napětí.

„Čtrnáct poruch evidujeme na Pardubicku a Chrudimsku, konkrétně Opočínek a okolí. Na Hradecku byly tři poruchy, poslední z nich bude opravena během dopoledne,“ pokračovala Beránková.

V Praze byly dodávky obnoveny

Kalamitní stav byl vyhlášen z důvodu velkého počtu poruch a znamená, že je nasazeno maximální množství osob i techniky. „Budeme se snažit opravit všechny poruchy během pondělí, ale bohužel je pravděpodobné, že se to nepodaří ve všech případech. Zejména tam, kde je nepřístupný terén,“ upozornila Šárka Beránková

V Praze byly následky bouřek na dodávkách elektřiny odstraněny během noci. Podle mluvčího Pražské energetiky Petra Holubce byly poruchy pouze v některých okrajových částech hlavního města, a to v Písnici, Kunraticích, Šeberově a Holubicích. Bez proudu tak byly v noci maximálně desítky domácností.