Fischerovi předal úřad Miroslav Kalousek (TOP09), který uvedl, že ministerstvo předává ve stabilizované podobě.

Fischer odmítl, že by sponzoři jeho prezidentské kampaně mohli od jeho působení v čele resortu očekávat jakékoliv výhody. „Nepřipadá v úvahu žádný revanš. Neexistuje,” odmítl spekulace Fischer, který teprve v úterý vyrovnal dluhy za kampaň díky několika vysokým darům.

Fischer dluhy uhradil v úterý, na účtu mu v posledních dnech přibylo přes 5,3 miliónu korun. [celá zpráva]

Nechystá žádné dodatečné investice, ale chtěl by k podpoře ekonomiky využít peníze z realokací evropských fondů či ty, které leží na účtech některých státních podniků.

Kalousek nového ministra varoval, že bude čelit tlaku na navyšování nákladů na likvidaci ekologických škod a zmínil rovněž tlaky společnosti Lukoil, která se podle něj snaží přiživovat na některých státních firmách.

České zastoupení jedné z dceřiných společností Lukoilu řídí Martin Nejedlý, který má blízko k prezidentu Miloši Zemanovi.

Nový ministr vnitra Martin Pecina, pozadí stojí premiér Jiří Rusnok.

Nový ministr vnitra Martin Pecina, pozadí stojí premiér Jiří Rusnok.

FOTO: Vít Šimánek, ČTK

Fischer čelí kvůli údajné korupci trestnímu oznámení. Spolek Šalamoun a novinář Jiří X. Doležal ho na něj podali v souvislosti s dary, které ministr dostal v posledních dnech na uhrazení dluhů z kampaně. Mohlo se prý jednat o korupci. [celá zpráva]

Pecina resort zná

Po Fischerovi převzal resort druhý vicepremiér a ministr vnitra Martin Pecina. Ten se omezil na konstatování, že resort zná a chce navázat na práci svých předchůdců i svou vlastní, když tam působil v úřednickém kabinetu premiéra Jana Fischera. Žádné další personální změny krom již avizovaných nechystá. [celá zpráva]

Premiér Jiří Rusnok (vpravo) uvedl do funkce nového ministra průmyslu a obchodu Jiřího Ciencialu (uprostřed).

Premiér Jiří Rusnok (vpravo) uvedl do funkce nového ministra průmyslu a obchodu Jiřího Ciencialu (uprostřed).

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Do funkce byl uveden i nový ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala, který poděkoval svému předchůdci Martinu Kubovi (ODS). Nový ministr označil za priority svého resortu energetiku a konkurenceschopnost. Chce rovněž chránit trh.

Velvyslance vyřeším kultivovaně, tvrdí Kohout

Ministr zahraničí Jan Kohout, který byl rovněž uveden do úřadu, uvedl, že ČR nyní může v zahraniční politice promlouvat jedním hlasem a netříštit jej mezi prezidenta, premiéra a ministra zahraničí. Kontinuita zahraniční politiky nicméně musí být zachována.

Otázka jmenování velvyslanců, v níž Karel Schwarzenberg (TOP 09) vedl spor s prezidentem, bude podle něj kultivovaně vyřešena.

Staronovým ministrem obrany se stal Vlastimil Picek, který uvedl, že chce prosadit již připravované zákony. Chce rovněž dokončit reorganizaci armády a vyřešit budoucnost nadzvukového letectva.