Hlavní obsah
Jan Fischer Foto: Jan Handrejch, Právo

Fischer a manželé Klausovi čelí trestním oznámením kvůli korupci

Nový ministr financí Jan Fischer a bývalý prezidentský pár Václav a Livia Klausovi čelí trestním oznámením kvůli údajné korupci. Podali je spolek Šalamoun a redaktor časopisu Reflex Jiří X. Doležal.

Jan Fischer Foto: Jan Handrejch, Právo
Fischer a manželé Klausovi čelí trestním oznámením kvůli korupci

Podle spolku mohly být úplatkem dary ve výši 5,3 miliónu korun, které v posledních dnech přišly na účet Fischerovy prezidentské kampaně. Doležal zase tvrdí, že post ministra pro Fischera a místo velvyslankyně pro Klausovou mohou být úplatkem za jejich podporu Miloše Zemana ve volbách.

Šalamounu se nezdá Fischerovo náhlé zbohatnutí

"Vyzvali jsme městskou státní zástupkyni v Praze Janu Hercegovou, aby nechala prověřit podezření, že by náhlé poskytnutí 5,3 miliónu korun designovanému ministrovi Fischerovi mohlo mít povahu poskytnutí a přijetí úplatku," sdělil spolek Šalamoun, který vede aktivista John Bok.

Díky miliónovým darům, které dorazily na transparentní účet neúspěšného prezidentského kandidáta, mohl nový ministr ještě před dnešním jmenováním členů úřednické vlády Jiřího Rusnoka uhradit dluhy z kampaně.

JXD vidí korupci za vyjádřením podpory Zemanovi

Trestní oznámení, tentokrát olomouckému vrchnímu státnímu zástupci Ivovi Ištvanovi, podal také redaktor Reflexu Doležal. Podle něj mohla být korupcí podpora, kterou Fischer a Klausovi na začátku roku přímo i nepřímo vyjádřili nynější hlavě státu Zemanovi v prezidentské volbě.

"Vzhledem k tomu, že podpora Zemana od jmenovaných osob byla v přímém rozporu s jejich dřívějšími výroky a postoji, mám podezření, že vyjádření podpory bylo čistě účelové korupční jednání," míní.

Doležal uvedl, že se jedná o podobné jednání jako v případě exposlanců za ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy, kteří jsou nyní ve vazbě kvůli údajné korupci. Podle policie trojice složila mandáty za slib dalších výhod, hlavně funkcí ve státních firmách. Úplatek trojici poslanců ODS podle obvinění slíbil bývalý premiér Petr Nečas (ODS). Kauza vyvolala pád Nečasova kabinetu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků