„Nabídku jsem obdržel, a sice na post ministra práce a sociálních věcí, a nabídku jsem přijal,“ řekl novinářům Koníček. „Kdo zná mé cívíčko (životopis – pozn. red.), tak asi ví, že já jsem nikdy žádné výrazné politické ambice neměl a mně jde spíš o věcné manažerské řízení," dodal.

Koníček se s Rusnokem shoduje v tom, že je třeba zvýšit minimální mzdu. Chce také stabilizovat situaci na úřadech práce. „Já si myslím, že paní ministryně (Ludmila) Müllerová tam v poslední době udělala kus dobré práce a že situaci zklidnila. Čili ten resort není ve stavu, kdy by potřeboval nějaké razantní zásahy,“ uvedl Koníček. Podle něj je potřeba dotáhnout návrhy, které leží ve Sněmovně. „Pro mě je zásadní ukončit s minimálními náklady a s maximálním komfortem pro občana problematiku sKarty,“ poznamenal Koníček.

Jan Kohout

Jan Kohout

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Ministrem zahraničních věcí bude někdejší diplomat Jan Kohout (ČSSD). ČTK napsala, že přijal nabídku na působení ve vládě Jiřího Rusnoka. Kohout už byl ministrem v úřednické vládě Jana Fischera. Kromě ministerstva zahraničí je už jasné obsazení dalších pěti resortů.

Špicar odmítl

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar naopak Rusnokovu nabídku na místo ministra životního prostředí v pondělí odmítl. „Přestože si důvěry pana premiéra velmi vážím, rozhodl jsem se jeho nabídku nepřijmout. V omezeném čase, který bude mít tato vláda k dispozici, by s největší pravděpodobností nebylo možné dostatečně kvalitně připravit a prosadit legislativní návrhy, které považuji za klíčové, jako je například zákon o odpadech a další,“ uvedl Špicar.

Odmítnutí nabídky zdůvodnil také tím, že by nerad odcházel od rozdělané práce v Aspen Institute Prague a Svazu průmyslu a dopravy.

Koníček krátce poslancem

Koníček v minulosti krátce působil jako náměstek ministra práce a sociálních věcí. Od června 2005 do začátku roku 2006 byl poslancem za ČSSD. Za sociální demokracii byl opakovaně zvolen v komunálních volbách do zastupitelstva obce Jinočany. V letech 2006 až 2007 vedl Lesy ČR.

Rusnok v pondělí pokračuje v jednání o složení nového kabinetu. Jasné je zatím obsazení míst ministra vnitra, spravedlnosti, zemědělství, kultury, práce a zahraničí.

Zda nabídku na ministerskou funkci přijmou, by měli oznámit náměstek ředitele Fakultní nemocnice Motol a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Martin Holcát (ministerstvo zdravotnictví) a současný ministr obrany Vlastimil Picek (má zůstat v čele resortu).