„Je to první mládě, takže dostalo jméno od písmene A,“ usmál se Petr Orel, který je vedoucím projektu na záchranu těchto orlů.

Anežka se vylíhla v polovině května ve vojenském prostoru Libavá na pomezí Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Přivedli ji na svět rodiče, kteří k nám přiletěli ze Slovenska.

Ranní tělocvik Anežky

Ranní tělocvik Anežky

FOTO: Enrico Gombala

„Mládě váží v pěti týdnech 2500 gramů. Bylo okroužkováno odečítacím kroužkem,“ popisoval dále Orel s tím, že na hnízdě byla spousta zbytků potravy, takže Anežka určitě netrpí hladem. Rodiče se podle něj o mládě starají vzorně. „Nejkritičtější období máme za sebou, ale dokud Anežka nebude kroužit kolem hnízda, tak vyhráno není,“ upozornil ještě Orel.

Orli přilétají z Karpat

Na hnízdo ochránci přírody připevnili malou kameru, aby jej mohli monitorovat. To, že se po více než 100 letech ve volné přírodě v Česku vylíhlo mládě vyhubeného orla skalního, totiž považují za obrovský úspěch. Ten se ale dostavil až po sedmi letech projektu Návrat orla skalního do České republiky.

Anežka v hnízdě

Anežka v hnízdě

FOTO: Enrico Gombala

„Po prvních neúspěších přišel konečně dlouho očekávaný úspěch. První hnízdění orlů skalních v Česku jsme totiž zaznamenali už v roce 2010, pak i v roce 2011. Byla však neúspěšná. Loňský rok byl navíc velmi špatný, zaznamenali jsme nenahraditelné ztráty zmizením orlího páru Davida a Filomény, zastřelen byl také orlí samec Urban,“ zavzpomínal Petr Orel a upozornil na to, že po zprávě o narození mláděte se bohužel zvýšil zájem o některé lokality na Libavé. „Důrazně proto žádáme všechny zvědavce, aby orlí rodinku nechali na pokoji.“

Anežka se váží, má 2,5 kila

Anežka se váží, má 2,5 kila.

FOTO: Enrico Gombala

Výjimečný projekt podle ochránců nastartoval předpokládaný posun karpatské populace orlů skalních na vhodné lokality u nás.