Místopředseda středočeské ODS Raduan Nwelati řekl, že premiér jeho podporu má. Nese ale podle něj „odpovědnost za výběr svých spolupracovníků“. V pátek přitom Nwelati prohlásil, že kvůli skandálu by měl premiér Petr Nečas odstoupit ze všech politických funkcí.

V úterý má být další výkonná rada ODS, která bude o současné situaci jednat. Nwelati na ní chce Nečase podpořit. A to kvůli informacím, které od premiéra dostal. Podobně se k celé věci podle Nwelatiho staví i většina Výkonné rady ODS. „Pokud se potvrdí, že o tom věděl a nezasáhl, pak by měl odstoupit,“ řekl. Podle svých slov si dokáže představit i variantu, že by ODS pokračovala ve vládní koalici i bez Petra Nečase.

TOP 09 chce udržet fungující vládu

Postoj ČSSD je v podstatě od začátku kauzy neměnný. Požaduje, aby premiér odstoupil.

„Petr Nečas by měl rezignovat sám,“ řekl v Partii místopředseda ČSSD Michal Hašek. Podle něj aféra, při které měla být zneužita vojenská rozvědka, poškozuje jméno České republiky ve světě a v rámci Severoatlantické aliance. „Odstoupení by bylo nejčistší a nejférovější řešení.“

Opozice na úterý chystá sněmovní hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Hašek ale nechtěl říci, s kým z vládních poslanců jeho strana jednala o případné podpoře.

Kalousek: Nebyly to trafiky

Ministr financí také komentoval druhou část kauzy, ve které je obviněna trojice bývalých poslanců ODS.

„V reálné politice musíte dělat kompromisy,“ řekl Kalousek v souvislosti s tím, že Marek Šnajdr, Petr TluchořIvan Fuksa měli dostat příslib funkcí v polostátních firmách výměnou za to, že nepotopí vládu při hlasování o vládním daňovém balíčku. Dva jsou již ve vazbě, o Marku Šnajdrovi by měl ostravský soud rozhodnout v neděli odpoledne.

„Politická dohoda není kriminální čin,“ prohlásil Kalousek. „Nevidím to jako trafikaření. V dozorčí radě jsou lidé, kteří zastupují zájmy státu,“ řekl Kalousek.

Michal Hašek ale oponoval tím, že nikdo z jiných stranických funkcionářů, kteří jsou v dozorčích radách, nikdy nevyhrožoval vládě, že ji pomůže svrhnout.

Trojice poslanců ODS složila mandáty loni v listopadu. Podle vyšetřovatelů je k tomu motivovala nabídka členství v managementu Českých drah, Čepra a Českého Aeroholdingu, což policisté považují za korupci.