Výkonná rada se shodla také na tom, že respektuje právo orgánů činných v trestním řízení na nezávislé vyšetřování, které musí být podle ODS rychlé, nestranné a s konkrétními výsledky. Širší vedení strany nepovažuje politické dohody, na základě kterých bývalí poslanci ODS získali místa v některých státních firmách, za trestnou činnost.

Dva ku jedné ve prospěch Nečase

Nejsilnější kritka zazněla zřejmě ze strany místopředsedy středočeské ODS Raduana Nwelatiho, který Nečase vyzval, aby odstoupil ze všech funkcí.

"On sám podle mě nepochybil, ale on si vybírá svoje spolupracovníky, a pokud pochybí takto závažně někdo tak blízký jako šéfka jeho kabinetu, tak si myslím, že on osobně z toho musí vyvodit odpovědnost," uvedl Nwelati ještě před začátkem jednání.

"Poměr hlasů ve prospěch usnesení o vyjádření podpory byl dva ku jedné," řekl po jednání Nečas, podle kterého je logické, že zazněla i kritika.

Opatrně mluvil i ministr dopravy Zbyněk Stanjura, podle kterého by neměli obvinění lidé nadále zastávat funkce ve státní správě. Podobný požadavek měla TOP 09, která Nečase vyzvala, aby se obviněných lidí zbavil. Tedy i vrchní šéfky kabinetu Jany Nagyové, která byla označována za Nečasovu pravou ruku.

Nagyová zřejmě skončila

Premiér na tiskové konferenci po zasedání výkonné rady naznačil, že to udělá. „Výzvy nepotřebuju. Kdo viděl můj dnešní projev ve Sněmovně, ví, že jsem to jednoznačně oznámil,“ prohlásil Nečas. Zdůraznil ale, že například šéfa Úřadu vlády může odvolat jen vláda, nikoliv premiér.

Nečas se nechtěl vyjádřit ani k informacím, podle kterých nechala Jana Nagyová sledovat jeho ženu i řidiče, aby dosáhla jejich rozvodu. „Považuji je za natolik bizarní, že na ně nebudu nijak reagovat,“ řekl Nečas.

Opoziční strany jednoznačně žádají odchod premiéra a tím i pád celé vlády. Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) uvedla, že její důvěra v Nečase klesá pod bod mrazu.

Už v úterý by se mohla uskutečnit schůze Sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě, hlasování vyvolala ČSSD. TOP 09 čeká na další vývoj, otázkou je, jak se poslanci vládní strany zachovají v případě, že Nagyovou o víkendu soud vezme do vazby.