Protipovodňové zábrany se dokončují v Praze 1 a staví se rovněž v Praze 7, řekl předseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra po zasedání krizového štábu.

„Menší toky změnily charakter záplav. Malé toky nejsou monitorovány ,a proto k nim budou postaveni strážníci městské policie,“ řekl Vávra s tím, že k Rokytce, která ohrožuje dolní Libeň, míří hasiči s čerpadly a další čerpadla by do Prahy měla dorazit z Moravy.

ON-LINE: Povodně

Mezi nejohroženější části Prahy patří Praha 5. Tady budou obyvatelé evakuováni v případě, že voda dosáhne průtoku 3000 m³/s. Mezi další ohrožená místa patří i Praha 1, například Smetanovo nábřeží, Praha 7 a v Praze 8 pak zejména dolní Libeň. V Karlíně zatím podle Vávry nebezpečí nehrozí, protipovodňové zábrany jsou stavěny na průtok až 4000 m³/s. Uzavřen byl v Praze 1 Karlův most, na kterém stojí bagr, který bude odstraňovat naplaveniny, které by mohly porušit jeho pilíře.

Informace o uzavírkách komunikací v Praze (PDF)

Blanice kulminovala, čeká se na Sázavu a Berounku

Pro Pražany je podle Vávry pozitivní, že kulminovala řeka Blanice. Sázava a Berounka však na svůj kulminační bod stále čekají.

V rámci MHD již město nechalo vyznačit samostatný jízdní pruh pro autobusy na ulici 5. května, Jižní spojce a Štěrboholské radiále. Zastaveny byly práce na stavbě nového mostu přes Jižní spojku v křížení s ulicí Ke Garážím.

Evakuace zvířat finišuje v zoologické zahradě v Tróji. Ta začala již v neděli po 14. hod.