Vyjeli jsme k simulované dopravní nehodě, kde záchranáři oživují pacienta se zástavou srdce. Po několikaminutové neúspěšné masáži přichází na řadu elektrický výboj z defibrilátoru, který obnovuje správnou činnost. Záchranáři zachránili pacientovi život po zhruba sedmi minutách. Takto rychlý scénář se ale nemusí vždy opakovat. Zdravotníci proto cvičí na výukovém modelu člověka SimMan3g.

Figurína žije v daném čase. Pokud s ní nebudeme dýchat, nenahradíme jí srdeční činnost, nepodáme správné léky, umře.Alan Ryba, záchranář

V praxi je nesmí nic zaskočit, proto podstupují výcvik nezbytný k resuscitaci (oživování) a dalším urgentním výkonům. Záchranáři se občas dostávají k zákrokům, které jsou méně časté. Je třeba, aby na ně byli připravení, nelze se je učit až v terénu na pacientovi, kterému jde o život. Figurína funguje pro tyto účely čtvrtým rokem a zdravotničtí pracovníci na ní trénují pravidelně, téměř denně.

„Tato figurína, na rozdíl od té normální, žije v daném čase. Pokud s ní nebudeme dýchat, nenahradíme jí srdeční činnost, nepodáme správné léky, umře, nebo bude mít nějaké následky. Pro nás je v tomto případě časový faktor velmi důležitý, všechny výkony musíme provádět ve stejném čase jako v reálné praxi,“ vysvětluje zdravotnický záchranář Alan Ryba.

Figurína se potí i mrká

Figurína se dá ovládat bezdrátově. Je vybavená funkcemi, které se co nejvíce blíží životním funkcím zdravého člověka i pacienta ve stavu ohrožení života. Model skutečně dýchá, zorničky reagují na světlo, mrká, tluče mu srdce, mluví, kašle, brečí, potí se i močí. Může simulovat celou škálu neodkladných stavů, v rámci léčby lze podávat i léky ve formě vody, na které model reaguje jako skutečný člověk.

„Můžeme u něj provést punkci hrudníku, zajistit vstup do cévního řečiště. Jak do žíly na paži, tak do dutiny kosti se mu dají podávat léky. Dávkování musí záchranář provést jako u normálního člověka. Když figurína představuje diabetika v bezvědomí, po podání glukózy se probere. Dále může simulovat srdeční infarkt, dušnost, úrazy, bolesti břicha. Prostě všechny běžné situace, se kterými se v terénu setkáváme,“ říká záchranář.

Simulátor vydrží zhruba čtyři hodiny bez napájení, lze ho umístit kamkoliv. Systém celou výukovou záchrannou akci zachytí na kameru včetně zvuku a zaznamená veškeré úkony, které byly provedeny. Pak celý výkon vyhodnotí a určí úspěšnost.

„Simulátor řídí lektor bezdrátově s pomocí notebooku, dopředu zadá scénář záchranné akce. Záchranáři pak cvičí úplně sami, lektor je mimo místnost. Přes kameru vidí a slyší, co říkají figuríně. Záchrana života je tedy pouze na nich,“ dodává Ryba.

Pražská zdravotnická záchranná služba zakoupila medicínský simulátor za více než 2 milióny Kč ze svých prostředků. Tento simulátor je jedním z nejlepších na světovém trhu. Jsou na něm použity nejnovější technologie v oblasti použitých materiálů a elektronického ovládání.