"Předpokládali jsme, že oslovíme i pana prezidenta, že ho navštívíme, seznámíme ho s naším záměrem. Mohu říct, že už teď je tady v Kolíně ohlas velký, spíš kladný. Oslovují mě dárci a posílají mi fotografie, kde je třeba Miloš Zeman na člunu, na školním výletě a tak dále," uvedl Semerád.

Nápad nadchl hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD), naopak komunisté, s nimiž ČSSD ve Středočeském kraji vládne, se k němu staví rezervovaně. Radní pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM) v pátek řekl, že "Zeman není Jurij Gagarin ani Vladimír Remek, aby měl sochy nebo expozice ještě během svého života".

Když může být muzeum Karla Gotta v Jevanech, tak proč by nemohlo být muzeum Miloše Zemana v Kolíně?náměstek středočeského hejtmana Marek Semerád (ČSSD)

"Můj názor se nezmění, ani když budou Kolín přejmenovávat na Zemanov," prohlásil Štefek. Návrh podle něj zřejmě nepodpoří ani další komunističtí radní. "Jestli to bude názor celého klubu sociální demokracie, tak nás v radě mohou přehlasovat, ale určitě to nebude otázka, na které stojí či nestojí koaliční spolupráce," dodal.

Semerád na vzniku expozice věnované žijící osobnosti nevidí nic zvláštního. "Když může být muzeum Karla Gotta v Jevanech, tak proč by nemohlo být muzeum Miloše Zemana v Kolíně?" namítl. Podle Řiháka je přirozené, že v demokratické společnosti je někdo pro a někdo proti. "Záleží ještě na radě, jak se k tomu postaví," řekl.

Spolužačky oslovoval příjmením, vzpomínají pamětníci

Podle Semeráda se počítá s vytvořením komise odborníků, která bude koncept Zemanovy expozice řešit. Výstava v jedné či ve dvou místnostech Veigertovského domu zmapuje Zemanovu politickou kariéru a jeho život. Záměr má být zpracován do konce června.

V tomto domě by mohla být expozice o Zemanovi

V tomto domě by mohla být expozice o Zemanovi.

FOTO: Jan Kholl, ČTK

Zeman se v Kolíně narodil a studoval, v 60. letech pracoval ve strojírnách Tatra Kolín. "Miloše Zemana tady lidé znají. Jeho maminka byla učitelkou na základní škole, žil tady asi do 25 let, pak se odstěhoval do Prahy. Je to tady populární osobnost," řekl Semerád. Pamětníci podle něj například vzpomínají, že Zeman ve škole oslovoval své spolužačky zásadně příjmením.

Výstavka o Zemanovi bude v prvním patře

Užívání Veigertovského domu na Karlově náměstí dosud blokovaly majetkoprávní spory kraje se soukromým restituentem, kterému patří pět osmnáctin budovy a pozemků. Hejtmanství se s ním nyní domluvilo, že jeho podíl za 7,2 miliónu korun odkoupí. Celá budova tak bude patřit Středočeskému kraji, který ji může za peníze EU zrekonstruovat. Podle Řiháka jsou náklady odhadovány na 110 až 120 miliónů korun. Práce musejí začít do konce roku, aby je hejtmanství mohlo zaplatit z regionálního operačního programu.

Podle ředitele kolínského muzea Vladimíra Rišlinka bude do budovy přemístěno informační centrum, ve středověkých sklepeních má vzniknout expozice věnovaná historii domu. Na dvoře se počítá s přístavbou. V prvním a druhém patře budou muzejní expozice věnované dějinám Kolína, bitvě u Kolína či entomologii. V podkroví by měly být kanceláře a provozní zázemí. Zemanova expozice zřejmě vznikne v prvním patře.