Odboráři, kteří na počátku března podpoří protest České lékařské komory, ve čtvrtek konstatovali, že náklady na zdravotnictví jsou v ČR nejnižší v celé Evropě, kvůli čemuž prý klesají například počty operací.

"Nastal čas, aby si pan ministr Heger sbalil svoje lejstra a odešel," řekl předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Komora chystá protest, lékaři mají 1. března vyrazit "k lékaři"

Podobně kriticky se vyslovila i předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková, podle níž je nynější situace ve zdravotnictví nejhorší od roku 1989.

Katastrofické scénáře se objevují pravidelně, tvrdí ministerstvo

Heger odstoupit nehodlá, ve vysílání ČT v reakci uvedl, že například Žitníková hovoří o zhoršování péče dlouhodobě. "Není pravda, že by se zhoršovala péče, to říká (Žitníková, pozn. red.) už několik let," opáčil ministr a posteskl si, že například s Českou lékařskou komorou není momentálně dialog prakticky možný.

"Žijeme v restriktivní době, škrtá se všude, museli jsme se přizpůsobit," přiznal nicméně ministr.

"Zatímco platy lékařů se zvyšují, průměrná mzda v ČR stagnuje či klesá. Jakkoli se všechny segmenty trhu potýkají s propady příjmů, do českého zdravotnictví teče každý rok více peněz," uvedl v resort v reakci s tím, že katastrofické scénáře předkládají odboráři i lékařská komora pravidelně.

"Hustota lůžkových zařízení je jedna z nejvyšších v Evropě, více lůžek na obyvatele mají v Evropě pouze dvě země. Medicína se vyvíjí a bránit každé lůžko nedává smysl,“ opáčil náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek kvůli kritice odborů, jimž vadí snahy o snížení počtu nemocnic.