V prvním kole nedala KSČM svým voličům jmenovité doporučení pro volbu prezidenta, podpořila levicové kandidáty, tedy Zemana a místopředsedu ČSSD Jiřího Dienstbiera.

"My nebudeme měnit usnesení, protože v tom prvním kole jsme měli dva kandidáty, které jsme podporovali. Jeden z nich prošel, takže my nebudeme nic měnit na tom, že ten z kandidátů, který měl podporu, bude mít i podporu ve druhém kole," řekl předseda strany Filip. Postup KSČM se podle něj ukázal jako správný, protože nerozmělnila hlasy levice tím, že by nominovala vlastního uchazeče o prezidentský úřad.

"Pro mě je největším překvapením postup Karla Schwarzenberga, který je jako první místopředseda vlády jistě odpovědný za současnou velmi špatnou sociální a ekonomickou situaci," řekl Filip.

"Lidé by si měli uvědomit, že nejde o slova, ale o činy, a Karel Schwarzenberg hlasoval pro církevní restituce, hlasoval pro zvýšení daní, hlasoval pro zhoršení sociálního systému," prohlásil Filip. Tvrdí také, že Schwarzenberg jako předseda TOP 09 odpovídal i za kauzu exministra práce Jaromíra Drábka, jehož bývalé podřízené vyšetřuje policie kvůli údajné korupci. Proto je pro něj Schwarzenbergův postup do druhého kola překvapením.