O přerušení nejprve požádala předsedkyně klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová. Zdůvodnila to tím, že ulehčí rozhodování straně LIDEM, která měla pro podporu zákona podmínky. [celá zpráva]

Spíše však chtěla využít toho, že v sále nebylo dost poslanců a její návrh by možná prošel. Koaliční poslanci ale situaci zachránili. Řídící schůze Jiří Oliva (TOP 09) ji nechal návrh zopakovat. Poslanci zatím stihli do sálu přiběhnout a návrh odmítli. „Učíte se rychle a získáváte čas,“ komentovala to Klasnová.

O chvíli později pořádal o přerušení hlasování i předseda KSČM Vojtěch Filip. Tentokrát do doby, než ministryně kultury předloží seznam majetku, který má být církvím vydán. I tento návrh byl zamítnut.

Se stejným návrhem přišel do třetice i předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Ani on neuspěl. Zkusil to ještě jednou, krátce po půlnoci se stejným výsledkem.

Během těchto hlasování emotivně vystoupilo několik poslanců. Vítězslav Jandák (ČSSD) například křičel: „Jsem syn politického vězně a tleskám komunistům, tam jste dovedli tuhle zem, vy takzvaná pravice."

Zástupci ČSSD a KSČM předložili mnoho přihlášek do diskuze a debata se pravděpodobně protáhne do pozdní noci.