„Překvapilo mne, že takřka všichni poslanci se vyslovili pro povinné transparentní účty nejen na financování kampaní, jak navrhuje zákon, ale pro celé stranické účetnictví. To je dobrá zpráva. Jakkoli musím konstatovat, že transparentní účet si už nyní mohou založit všechny strany a ze sněmovních tak učinila jen jediná, a to právě LIDEM,“ uvedla Peake.

Jednání se účastnili poslanci za ČSSD, ODS, KSČMTOP 09. Zástupci VV se podle vicepremiérky na setkání nedostavili.

Už méně po chuti byl ostatním stranám nezávislý úřad, který by dohlížel nad stranickými financemi. Podle Peake není možné rozšířit v tomto ohledu pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu, jak to někteří poslanci žádali.

„V zájmu schválení zákona proto hledáme jiný mechanismus pro nezávislý dohled a se sankční pravomocí. Požádala jsem ministerstvo vnitra o zhodnocení alternativ jako přiřazení této pravomoci finančním úřadům, Úřadu na ochranu osobních údajů nebo Úřadu na ochranu hospodářské soutěže tak, aby zcela nový správní úřad vzniknout nemusel,“ vysvětlila Peake.

Vnitro má navíc prověřit možnost zavedení takových sankčních mechanismů jako jsou v zákonu o přímé volbě prezidenta, tedy možnost konkurenčních subjektů podat na porušení zákona žalobu.

Podle Peake by měl být zákon účinný od roku 2014.