Novinkám to potvrdila mluvčí nemocnice Anna Mrázová. Podle ní se jedná o první potvrzenou intoxikaci v této nemocnici.

„Stav muže je vážný, ale stabilizovaný,“ uvedla. Podle ČTK se jedná o 66letého muže ze Šlapanic. Policie nyní zjišťuje, jaké destiláty muž pil a odkud je získal. V jeho bytě kriminalisté našli na čtyři desítky lahví několika druhů alkoholu, z nichž odebrali vzorky, které putovaly rovnou do laboratoře.

„V současné době tedy čekáme na výsledky rozborů, které určí, v kterém z několika druhů destilátů je metylalkohol obsažen a v jaké koncentraci,“ prohlásila policejní mluvčí Petra Vedrová.

Otrávený rum z benzinky

Jednou z prověřovaných verzí je podle Vedrové i to, že alkohol kontaminovaný metanolem si poškozený koupil od neznámého muže na odpočivadle u benzinové čerpací stanice. Pokud by se tato informace potvrdila, znamenalo by to, že pančovaný alkohol se někdo snaží prodávat mimo distribuční síť, která byla v minulých dnech odhalena poté, co se metanolem otrávily desítky lidí.

"Policisté tak zároveň varují občany, aby pochybně zakoupený alkohol od neznámých prodejců nekupovali. A pokud už nějaké takto opatřené lahve mají doma, aby si jejich obsah raději nechali otestovat," prohlásila Vedrová.

Kontroly pokračují 

I vzhledem k poslední otravě rozhodla rada Jihomoravského kraje o tom, že bude pokračováno v programu bezplatného testování lihovin pro obyvatele, kteří u svých zásob mají podezření na přítomnost metanolu.

„Jsme jediným regionem v České republice, který toto nabízí. Do dnešní deváté hodiny ranní bylo občany odevzdáno na šesti sběrných místech celkem 2859 vzorků, z nich už bylo otestováno 2019, a bohužel ve 40 případech máme pozitivní nález, kritické množství metylalkoholu. Samozřejmě občané se musí identifikovat a v případě takovéhoto pozitivního nálezu budou informace předány Policii ČR,“ prohlásil hejtman Michal Hašek.

„Ve čtvrtek krajská rada rozhodla o tom, že od pondělí 8. října letošního roku budou laboratoře přijímat pouze alkohol vyrobený v roce 2012. Vycházíme z definice prohibice, tak jak byla vyhlášena v opatření ministra zdravotnictví. Dosavadní vzorky, které občané do pátku odevzdají, budou otestovány. Od pondělí se však bezplatné testování bude týkat pouze vzorků alkoholu vyrobeného v roce 2012, kde je extrémní nejistota, co všechno mohou obsahovat,“ dodal Hašek.

Kvůli výskytu jedovatého metanolu v lihovinách zemřelo v ČR 27 lidí, epidemie si vyžádala 76 otrav. Ještě v pondělí přitom ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) informoval o lepšící se situaci kolem jedovatého alkoholu a uvedl, že by již neměli přibývat další pacienti.

Ministr dodal, že i přes ukončení prohibice minulý čtvrtek budou pokračovat kontroly alkoholu. Prioritou má být také obnovení exportu českých lihovin.