Letos vyrobený alkohol se bude moci teoreticky prodávat také od čtvrtka, ale jen pokud bude mít doklad původu a nový kolek. "Přesto, že opatření začne platit zítra, bude chvíli trvat, než se celá síť rozpohybuje," řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger. Doplnil, že neví, kdy přesně bude opatření vyhlášeno, zda to bude ve čtvrtek dopoledne nebo až po poledni. Na textu pracují právníci.

"To, že dnes vláda schválila opatření, neznamená, že všichni vezmou útokem restaurace a začnou pít všechno, co je kde po ruce," upozornil ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Riziko, že se budou lahve s metylalkoholem v distribuci dál objevovat, trvá. Připomněl případ Finska, kde se lahve nacházely ještě měsíce poté, co byl případ odhalen.

U letos vyrobeného tvrdého alkoholu budou mít výrobci 60 dní na to, aby u alkoholu vyrobeného letos doložili jeho původ. Lhůta poběží od chvíle, kdy vejde nařízení vlády v platnost.

Prodejci se tak nebudou muset zbavovat starých lahví, v nichž je například cenný archivní alkohol. U toho se původ dá prokázat jen velmi těžko.

Otevřené lahve se vylejí

Největší problém bude s letošními lahvemi v restauracích, které jsou už otevřené. Heger předpokládá, že většina jejich obsahu bude zlikvidována. Pokud ale půjde o cenný alkohol, budou si moci restauratéři nechat obsah otestovat a získat certifikát, že není závadný.

Za prokazatelně zlikvidovaný alkohol z tohoto roku bude stát vyplácet zpět vybranou spotřební daň.

Společně s uvolňováním prodeje v ČR chce česká vláda odblokovat i export v Česku vyrobeného alkoholu do zahraničí. „Snahou bude symetricky uvolnit i export. Na trh mohou lihoviny vyrobené před rokem 2012 a lihoviny s novými kolky,“ řekl Nečas.

Prodej a distribuce tvrdého alkoholu byly v Česku zakázány v polovině září po sérii otrav metylalkoholem. Dosud zemřelo 26 lidí, další jsou hospitalizováni v nemocnicích.