"Zrovna dneska jsem se chystala umýt okna. Jdu až na noční, mám volno a klid na práci, protože muž je v zaměstnání a děti ve škole. Otočím kohoutkem a nic. Přece si nebudu ohřívat vodu na jarní úklid. To ho radši odložím," řekla Právu pětatřicetiletá zdravotní sestra.

Podle dodavatele tepla, společnosti United Energy, došlo v Mostě v prostoru mezi Sportovní halou a křižovatkou ulic Budovatelů a Moskevská k havárii horkovodu DN 500, a to hodinu po půlnoci. "Při havárii došlo k značnému úniku topné vody z rozvodné tepelné sítě i tepelného napáječe s následkem přerušení dodávky tepla pro celé město Most.

Po provedení provozních manipulací byly ihned zahájeny práce na likvidaci havárie. Předpokládáme, že k obnovení dodávky tepla dojde nejpozději zítra ve čtvrtek v ranních hodinách," uvedla mluvčí firmy Petra Šebková.

Další porucha horkovodu v řadě

K poruchám na horkovodu firmy došlo letos během letošní topné sezóny už poněkolikáté, většinou postihly obyvatele Chomutova a Jirkova. K poslední havárii tu došlo přesně před měsícem, kdy se bez tepla a teplé vody kvůli poruše na trase u obchodního domu Baumax ocitlo šest tisíc jirkovských domácností a 4 800 bytů na chomutovských sídlištích Zahradní, Kamenná a Písečná.

Chomutovská radnice pak vyvolala jednání s vedením společnosti, aby si na opakované přerušení dodávky postěžovala. Dostala však jen informaci o tom, že do rozvodů tepla a teplé vody se v 80. a 90. letech investovalo tak málo peněz, že je životnost potrubí jen poloviční.

Firma prý proto neumí zajistit bezporuchové dodávky, protože rozvody vyměňuje postupně. "Když dojde k poruše, můžeme jen vyjednávat. Energetický zákon zvýhodňuje dodavatele. Podle něj je odstávka opodstatněná pokaždé, když dojde k havárii," uvedla tehdy chomutovská starostka Ivana Řápková.