"Výrobci alkoholu se domnívají, že současný systém kolků nepomáhá potlačovat padělaný nebo nelegální alkohol, protože kolky jsou často padělány, opakovaně používány, nebo není trestáno, když na výrobcích chybí," uvedla CEPS v dopise premiéru Petru Nečasovi a dalším členům vlády. "Nový systém kolků proto pravděpodobně bude stejně neefektivní a bude nadále umožňovat, aby na trh přicházely nelegální výrobky, které jsou nebezpečné a za které není odvedena žádná daň," tvrdí evropští výrobci.

Konfederace také varuje, že zavedení nových kolků bude představovat logistický problém, protože bude nutné dodat je v dostatečném množství všem výrobcům alkoholu. Po dobu, než budou kolky vyrobeny a distribuovány, pak "trh bude v rukou nelegálních distributorů".

CEPS kritizuje i zákaz prodeje tvrdého alkoholu, který vláda vyhlásila. "Obáváme se, že (zákaz) nažene zákazníky přímo k těm nelegálním obchodním kanálům, které se vláda snaží odstranit," uvedla konfederace. Kabinet by prý měl místo zakazování legálně vyrobeného alkoholu zveřejnit seznam značek, které považuje za záruku kvality a bezpečnosti pro zákazníky.

CEPS připomněl, že zákaz prodeje tvrdého alkoholu pro Česko znamená denní ztrátu 25 miliónů korun na vybrané dani. "Vyzýváme vás proto, abyste ihned zrušili zákaz prodeje, který nerozlišuje mezi jednotlivými druhy alkoholu, abyste posílili inspekce a zvýšili tresty pro ty, kdo vyrábějí a distribuují nebezpečný nelegální alkohol. A rovněž vás vyzýváme, abyste nezaváděli nový systém kolků, který bude drahý, ale neefektivní," uzavírá CEPS.