"Myslím, že není důvod propadávat jakékoliv panice, i když ta letošní sklizeň je o pětinu nižší, než byla loni, je třeba to spíše vztahovat k jakémusi průměru několik posledních let, než k tomu vrcholnému bodu. Já jsem optimista, protože vím, že poslední data byla, že letošní úroda je o 22 procent nižší, než loni, pan prezident agrární komory řekl o 18 procent nižší než loni, věřím, že za měsíc dojdeme k číslu 14 nebo 12 procent. Nepropadejme panice," uvedl Klaus.

Cizí jogurty nekupuji, přiznal prezident

Prezident míní, že nevyrovnanost obchodní bilance, kdy ČR dováží daleko více potravin, než vyváží, mohou lidé změnit nákupem českých výrobků. Ocenil iniciativy posledních let podporující tento trend. Podle Klause lidé již začínají hledat, kde byl produkt vyroben.

"Za sebe mohu říct, že když si jdu koupit jogurt, tak hledám, jestli je to Madeta, nebo Olma nebo Choceň, a v momentu, když je to něco jiného, tak já si to nekoupím. Kdyby takto uvažovalo více lidí, možná, že by to všechno dopadlo úplně jinak," řekl novinářům.

Stát nám moc nepomáhá, tvrdí zemědělci

Podle Veleby sklizeň obilovin meziročně klesla o 18,5 procenta, obilí se sklidilo o 1,330 milionu tun méně. "Letošní rok je pozoruhodný tím, že jsou obrovské rozdíly v rámci regionů i mezi regiony. Velmi je postižena jižní Morava, která má výnos meziročně nižší o 65 procent. Tam je situace velmi vážná, zejména ve firmách, které mají živočišnou výrobu," řekl.

FOTO: Jaroslav Soukup, Novinky

Představitelé agrární komory míní, že pomoc deklarovaná ministerstvem zemědělství je nedostatečná. Zápůjčka krmného obilí, která se připravuje ze státních hmotných rezerv, totiž podle Veleby zemědělcům příliš nepomůže. "Za obilí se bude platit úrok, což je v pořádku, ale není v pořádku, že úrok bude vycházet z tržní ceny obilí. Znamená to, že postiženým zemědělcům, kteří mají výnos u obilí 1,5 či dvě tuny z hektaru, budou obilí půjčovat za tržní cenu, která je hodně přes 5000 korun za tunu, to je pro nás velké zklamání," řekl Veleba.

Představitelé agrární komory na Zemi živitelce opakovaně upozornili, že potravinová soběstačnost České republiky neustále klesá a ohrožuje to stabilitu země. Nejméně je českého vepřového masa, drůbeže a vajec, ale také ovoce a zeleniny.