„Přijde mi to celé připravené. Víc bych zatím nechtěl říkat,“ řekl Právu předseda UBS Zdeněk Buřič. S komentářem si počká na výsledek jednání kolegů, kteří se do hlavního města narychlo sjíždějí ze všech koutů republiky.

„Svoláni jsou všichni předsedové základních organizací unie a na této - de facto valné hromadě - se rozhodne, co dál,“ podotkl Buřič. „Možností je celá řada od nicnedělání až po nějaké radikální kroky. Nic bych ale nechtěl říkat dopředu, dokud se fyzicky nesejdeme a nedomluvíme,“ dodal předseda.

Osobně ho zaskočila zejména rychlost, s níž ministerstvo vnitra na obvinění Lessyho zareagovalo, a to hned vyhazovem od sboru. „Reakce, a to i na trestní stíhání, bývá otázkou několika týdnů,“ míní Buřič.

Proti Červíčkovi nic nemáme

Sám už má také na čtvrtek dohodnutou schůzku s novým policejním prezidentem Martinem Červíčkem. „K jeho osobě nemohu říct ze zkušenosti nic negativního. Ale samozřejmě ten jeho způsob jmenování do funkce a ty okolnosti se mi zdají trochu nešťastné,“ podotkl Buřič.

Unie bezpečnostních složek uspořádala letos v červenci petiční akci na podporu Lessyho, který se kromě ministra vnitra Jana Kubiceho dostal do křížku i s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09), jehož obvinil, že mu do telefonu vyhrožoval kvůli vyšetřování nákupu vojenských letounů CASA. Důkaz v podobě nahrávky však Lessy dodnes nepředložil.