„Je to velmi šetrný způsob lovení ryb. Jezdíme po nádrži Jordán a pomocí usměrněného proudu omračujeme ryby, které jsou potom odváženy na předem určené místo,“ vysvětlil Právu Oldřich Pecha ze štičí líhně Esox, která netradiční výlov zajišťuje.

Upozornil, že v Jordánu jsou zastoupeni kapři, úhoři, cejni, štiky, boleni i okoun říční. „Nejpočetněji je tady zastoupený úhoř říční, kterého je téměř padesát procent z celkového úhrnu,“ konstatoval Pecha.

Pyrotechnik Jiří Chládek mladší při pondělním pyrotechnickém průzkumu obnaženého břehu.

Pyrotechnik Jiří Chládek při pyrotechnickém průzkumu obnaženého břehu.

FOTO: Jiří Falout, Právo

Na Jordánu se nekonal výlov 180 let a i proto rybáři doufají, že tentokrát narazí na řadu rarit. „Legendou Jordánu je sumec Vilém. Toho prý řada rybářů ulovila koncem května, ale nikdo ho nedokázal vytáhnout na břeh. Vždycky to bylo v termínu kolem svátku Viléma. Proto nosí legendární sumec toto jméno. Necháme se překvapit, jestli skutečně podobnou rybu vylovíme,“ poznamenal Pecha..

Výlov se uskutečňuje kvůli projektu Odbahnění Jordánu, které je jedním z nejnáročnějších a nejnákladnějších na Táborsku v posledních letech. Odhadované náklady činí 372 miliónů korun.