Důvodem je vysoký počet poruch na zařízení vysokého i nízkého napětí. Platí od rána až do odvolání, zřejmě až do soboty.

Mimo dvou nejvíce postižených krajů se týká i okresů Havlíčkův Brod a Semily. Kalamitní stav na Semilsku potvrdila mluvčí ČEZu pro východní Čechy Šárka Beránková.

"My jsme v noci na Semilsku a ve východních Čechách zaznamenali 46 poruch na vedení vysokého napětí a desítky poruch na napětí nízkém," doplnila Beránková. Situace byla podle ní nejhorší kolem Hradce Králové, hodně špatně dopadlo Semilsko, Jičínsko, Nový Bydžov a Rychnovsko. Kalamitní stav podle ní platí kvůli velkému počtu poruch také pro královéhradecký okres.

Video

Spadlý strom totálně zdemoloval auto. Zdroj: TV Prima

Na Benecku jsou některé oblasti bez proudu už 14 hodin, což způsobuje značné potíže mimo jiné tamním hoteliérům. Podle aktuálních zpráv elektřina naskočila, dodávky ale stále vypadávají. Jak pro Novinky uvedl jeden ze čtenářů, který zde tráví dovolenou, například v Jilemnici kvůli výpadku proudu byly zavřené obchody. V oblasti rovněž nefungovaly některé benzínky.