První demonstrace začala ve středu na Palackého náměstí v Praze. V 18:00 se tam sešlo asi 80 lidí, převážně studentů. Po necelé půl hodině jejich klidný protest skončil.

Demonstraci svolali studenti Právnické fakulty UK. Organizátor Jakub Drápal řekl, že byla chyba odvolat z funkce Pospíšila v době, kdy vyhrál spor s bývalým pražským vrchním státním zástupcem Vlastimilem Rampulou a kdy chtěl na jeho místo jmenovat ústeckou žalobkyni Lenku Bradáčovou.

Důvody, které Nečas k odvolání Pospíšila uvedl, považují za nejasné.

Demonstrace proti odvolání Jiřího Pospíšila na Palachově náměstí v Praze.

Demonstrace proti odvolání Jiřího Pospíšila na Palachově náměstí v Praze.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Další demonstraci například organizuje předseda Strany zelených Ondřej Liška. Uskutečnit se má ve čtvrtek od 19:00 na Václavském náměstí. "Zítra všichni u koně, takto to vážně dál nejde!" napsal na svém facebookovém profilu Liška.

Lidé také píšou desítky vzkazů politikům, v nichž vyjadřují nespokojenost se středečním krokem premiéra Nečase. Využívají k tomu web Napište jim, který umožňuje kontaktovat volené zástupce. Na podporu Pospíšilovi vznikají i facebookové skupiny, v nichž se sdružují jeho sympatizanti.

Demonstrace proti odvolání Jiřího Pospíšila na Palachově náměstí v Praze.

Demonstrace proti odvolání Jiřího Pospíšila na Palachově náměstí v Praze.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Častým důvodem stížností je odůvodnění Nečase k odvolání Pospíšila. Lidé nevěří tomu, že za rozhodnutím stály pouze deklarované finanční problémy Pospíšilova resortu. O tomto důvodu ostatně pochybuje i řada politiků.

Nečas naopak dementoval spekulace, že by za jeho krokem stál nesouhlas se jmenováním Lenky Bradáčové pražskou vrchní státní zástupkyní.

Více o odvolání Jiřího Pospíšila:
Ministr spravedlnosti Pospíšil ve vládě skončil
Pospíšil: O svém odvolání jsem neměl ani potuchy
Nástupce Pospíšila? Spekuluje se o Bendovi a Volákovi
Konec Pospíšila: TOP 09 hovoří o překvapení, ČSSD připomíná Rampulu
Pospíšilovi mělo zlomit vaz chystané povýšení Bradáčové
Že má být Bradáčová jmenována, jsem nevěděl, tvrdí Nečas
Lidé se bleskurychle zastali Pospíšila, už večer má být první demonstrace