Hlavní obsah

Lidé se bleskurychle zastali Pospíšila, v Praze demonstrovali a děkovali mu

Odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila vyvolalo mezi lidmi různé reakce, často nesouhlasné. Nemohou se smířit zejména s důvody, které premiér Petr Nečas pro jeho odvolání uvedl. Na sociálních sítích proto lidé začali svolávat demonstrace na Pospíšilovu podporu.

Lidé se bleskurychle zastali Pospíšila, v Praze demonstrovali a děkovali mu

První demonstrace začala ve středu na Palackého náměstí v Praze. V 18:00 se tam sešlo asi 80 lidí, převážně studentů. Po necelé půl hodině jejich klidný protest skončil.

Demonstraci svolali studenti Právnické fakulty UK. Organizátor Jakub Drápal řekl, že byla chyba odvolat z funkce Pospíšila v době, kdy vyhrál spor s bývalým pražským vrchním státním zástupcem Vlastimilem Rampulou a kdy chtěl na jeho místo jmenovat ústeckou žalobkyni Lenku Bradáčovou.

Důvody, které Nečas k odvolání Pospíšila uvedl, považují za nejasné.

Demonstrace proti odvolání Jiřího Pospíšila na Palachově náměstí v Praze.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Další demonstraci například organizuje předseda Strany zelených Ondřej Liška. Uskutečnit se má ve čtvrtek od 19:00 na Václavském náměstí. "Zítra všichni u koně, takto to vážně dál nejde!" napsal na svém facebookovém profilu Liška.

Lidé také píšou desítky vzkazů politikům, v nichž vyjadřují nespokojenost se středečním krokem premiéra Nečase. Využívají k tomu web Napište jim, který umožňuje kontaktovat volené zástupce. Na podporu Pospíšilovi vznikají i facebookové skupiny, v nichž se sdružují jeho sympatizanti.

Demonstrace proti odvolání Jiřího Pospíšila na Palachově náměstí v Praze.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Častým důvodem stížností je odůvodnění Nečase k odvolání Pospíšila. Lidé nevěří tomu, že za rozhodnutím stály pouze deklarované finanční problémy Pospíšilova resortu. O tomto důvodu ostatně pochybuje i řada politiků.

Nečas naopak dementoval spekulace, že by za jeho krokem stál nesouhlas se jmenováním Lenky Bradáčové pražskou vrchní státní zástupkyní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků