V poslaneckém klubu Unie svobody-DEU jsou tak nyní čtyři nestraníci - Tomáš Vrbík, Marian Bielesz, Svapotopluk Karásek a Táňa Fischerová. Situace ve straně se po odchodu Vrbíka přiostřila. Pražská organizace, které Vrbík šéfoval, žádá okamžité svolání mimořádného volebního sjezdu. To požaduje i Bielesz, který svůj záměr vystoupit ze strany oznámil ve středu.

Stav, ve kterém se nejmenší vládní strana nachází, nenechává klidnými koaliční partnery KDU-ČSL a ČSSD. A to i přes ujištění špiček Unie Svobody, že se Vrbík bude při hlasování zastávat koaliční politiku. Vrbík nicméně v rozhovoru pro Právo uvedl, že již nyní ví o třech zákonech, které nepodpoří - například zákon o nájemném či o majetkových přiznáních.

O hlasy "odpadlíků" bude koalice muset bojovat i v případě zákona o změně plateb zdravotního pojištění, který je Bieleszovi i Vrbíkovi trnem v oku. "Je pro mě zcela nepřijatelný," uvedl pro Právo Bielesz.

Škromach: US-DEU je v nějaké zásadní krizi

Podle místopředsedy ČSSD a ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha je věcí Unie svobody, jak si zajistí podporu svých zákonodárců pro vládní návrhy zákonů. "Zdá se, že Unie svobody je zřejmě v nějaké zásadní krizi," míní Škromach.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek považuje Bieleszův odchod za vnitrostranický problém Unie svobody, nikoli za problém koaliční. "Nemám důvod se zatím domnívat, že by vláda neměla podporu těch poslanců, kteří jí v Poslanecké sněmovně vyslovili důvěru," řekl dnes lídr lidovců ČTK.