Schůzku s prezidentem potvrdil mluvčí Hradu Radim Ochvat. Britský nejznámější euroskeptik z Hradu zamířil do pražského hotelu Leonardo, kde se sešel s lídrem pravicové Strany svobodných občanů Petrem Machem a předsedou slovenské SoS (Sloboda a solidarita) Richardem Sulíkem.

„Václav Klaus je jediný vrcholný představitel státu z celé Evropy, který zastává hluboce euroskeptické postoje. Představuje opozici vůči budování evropského superstátu. Já jsem představitel strany, která jeho postoje sdílí. Takže naše diskuze byla velmi podnětná, bylo skvělé s ním hovořit. Má velké obavy z toho, že každá krize, které v Evropě čelíme, je pro Brusel jen další záminka k tomu, aby uzmul kus naší demokracie. Čili tohle byla hlavní myšlenka naší debaty,“ sdělil po schůzce Právu Farage. Podle jeho slov je potřeba, aby euroskeptici dali dohromady plnohodnotnou volitelnou opozici.

Poukázal například na Finsko, kde v loňských parlamentních volbách výrazně uspěla strana Praví Finové, která je pro omezení imigrace a vystupuje proti EUNATO. „Česká republika je na dobré cestě. Je zde více stran a hnutí, která o naši věc usilují,“ řekl Farage.

Richard Sulík, Nigel Farage a Petr Mach (zleva).

Richard Sulík, Nigel Farage a Petr Mach (zleva).

FOTO: Jiří Kubíček, Právo