"Ale pozor! Sleduje se i pohyb osob. Takže s největší pravděpodobností jsem byl i sledován půl roku já jako poslanec - s kým se stýkám, kteří voliči ke mně chodí, co s nimi řeším," poznamenal Rath směrem k přítomným členům vlády a poslancům.

Obviněný bývalý hejtman také prohlásil, že jen v torzu spisu figuruje 42 firem.

"Jen v tom torzu spisu je zachyceno 42 firem. Čtyřicet dva firem! Jen v tom torzu spisu jsou zachyceny desítky lidí," poznamenal Rath.

A další věta měla jasně varovný podtón: "Já se ptám, víte, je tohle kauza, kdy David Rath bude první a teď půjde ta série, anebo první a poslední?“

ČTĚTE TAKÉ:
VIDEO: Rath v projevu poslal vzkaz do ČSSD: Ty peníze byly na volební kampaň
Sněmovna vydala Ratha k trestnímu stíhání
Nevystupuji na Paroubkův povel, řekla Němcová a vmetla mu vraždu Kočky
VIDEO: Ve vazbě jsme mučeni a chtějí nás zlomit, tvrdí Rath
ON-LINE: Proti vydání Ratha byli Ploc a Škárka
VIDEO: Teď už jen chybí, aby Rath spáchal ve vězení sebevraždu, řekl Huml

Sobotka: Financování ČSSD je průhledné

„I v tomto nekompletním torzu spisu naopak najdete spoustu vět a slov o tom, že peníze na volby, financování voleb. To tam najdete. Já to tady říkám proto, protože z těchto materiálů samozřejmě, protože to je tisíc stran, unikají a budou unikat různé pasáže. Tak je lepší, aby to zaznělo tady teď, v tuto chvíli, a dál to komentovat nebudu. Ale trvám na tom, že David Rath úplatek nevzal!“ prohlásil Rath u řečnického pultíku.

Video

David Rath: Úplatek jsem nevzal. Zdroj: Novinky.cz

Pokud by se začalo spojovat sedm miliónů korun nalezených při Rathově zatčení v krabici od vína s financováním kampaně ČSSD, mohlo by to pro stranu před volbami znamenat problém. A pro Ratha možnost hájit se tím, že nevzal úplatek, ale jen chtěl pomoci své straně.

DOKUMENT: Text projevu poslance Davida Ratha ve Sněmovně

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka jakékoliv pochybnosti o financování strany odmítl. „Financování ČSSD je zcela transparentní a s kauzou Davida Ratha nemá nic společného,“ sdělil v úterý Sobotka Právu.

Vydání znamená další rozjezd vyšetřování

Policie a středočeské státní zastupitelství se teprve po úterním definitivním vydání poslance Davida Ratha k trestnímu stíhání můžou do vyšetřování skutečně opřít.

Dosud od zadržení Ratha a dalších sedmi lidí provedla pouze domovní prohlídky a krátce je vyslechla. Během uplynulých dvou týdnů si detektivové nepozvali na vydání vysvětlení byť jen jediného svědka a ani nezkusili znovu vyslechnout obviněné.

Nyní obava z toho, že by poslanci odmítavým stanoviskem práci policistů zhatili, padla, takže detektivové teď začnou vytěžovat svědky, zřejmě půjde o desítky lidí.