"Naše představa je, že by se nejprve hledal nějaký model standardizace," řekl ministr. Lékař z jedné nemocnice, který by potřeboval data z léčení pacienta v jiné nemocnici, by nemusel kvůli tomu prohledávat celý jeho chorobopis. Podíval by se do závěrečné zprávy z hospitalizace, která by byla vytvořena podle standardu. Pokud by to lékař potřeboval, vyžádal by si od nemocnice podrobnější údaje, popsal ministr.

"To je jedna z možností, jak začít. První soutěž, která k tomu bude vypsaná, bude na základní filozofii toho systému," doplnil.

Projekt nejen pro VZP

Přípravy na vypsání soutěže by mohly trvat několik měsíců, soutěž by byla vypsána zřejmě po prázdninách. Než by ale projekt byl spuštěn, předcházelo by mu pilotní ověření. Musela by se také vyřešit otázka vstupních práv do systému - jak bude dávat povolení pacient lékaři, aby se mohl do jeho dat dívat, protože tento souhlas legislativa vyžaduje.

Heger připomněl, že celonárodní systém je něco jiného než IZIP - to byl projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a jejích pacientů, celonárodní systém by zahrnul všechny pacienty.

Problémy kolem projektu IZIP, do něhož vložila VZP za deset let téměř dvě miliardy korun, vedly ministra k tomu, že prosazoval jeho zastavení. Dohodl se na tom minulý týden s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Shodli se také, že oba vyzvou členy správní rady za stát a své politické strany, aby hlasovali pro vystoupení VZP z projektu.

Ministr potvrdil, že zvažuje trestní oznámení. Možné úniky peněz z projektu by měla vyšetřit policie. [celá zpráva]