Podle předlohy by strany například za kampaň pro krajské volby nesměly utratit víc než 91 miliónů ročně, v případě senátních voleb by hranice činila 89,1 miliónu. Náklady na kampaň pro sněmovní a evropské volby by nesměly přesáhnout 80 miliónů korun ročně.

 Každý kandidát může přispět 300 tisíc

S výtkami k návrhu sociálních demokratů přišel ve středu místopředseda senátorů ODS Miloš Vystrčil. Upozornil na to, že podle návrhu by dalších 300 tisíc korun mohl dát na kampaň každý kandidát, kterému by tyto peníze mohla darovat jeho strana, neboť stranické dary se podle návrhu do volebních nákladů nezapočítávají. Za krajskou kampaň by tak mohla zaplatit fakticky v průměru 229 miliónů korun, za sněmovní 143 miliónů, podotkl Vystrčil.

Tento výklad připustil také místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Podle něj ale ne všichni kandidáti budou ochotni takto postupovat. "Je to lepší než žádná úprava," poznamenal na adresu předlohy. I když ne všechny námitky označil Dienstbier za oprávněné, s dopracováním předlohy souhlasil. "Nebude to ideální řešení, ale bude to lepší řešení," slíbil předseda senátorů ČSSD Petr Vícha.

Předloha postrádá sankce

Vystrčilovi vadilo také to, že by strany musely vyúčtování nákladů na kampaň předkládat sněmovnímu kontrolnímu výboru pod hrozbou ztráty části státního příspěvku, což by ale mohlo být zneužito v politickém boji. Vystrčil poukázal i na to, že předloha nezavádí sankce vůči kandidátům za překročení limitu. Strany by pak mohly limit i povinnost bezhotovostního hrazení nákladů obcházet tím, že by opakovaně využily možnost platit výdaje do 5000 korun bez jakéhokoliv omezení.

Návrh má také stranám zakázat jejich sponzorování firmami, přičemž jednotlivci by ale stranám mohli dát nejvýše jeden milión korun za rok. Podle odpůrců budou moci tento zákaz obcházet zástupci firem jako jednotliví sponzoři.

Předmětem výtek bylo také to, že zákon neřeší prezidentskou kampaň a kampaň pro komunální volby. Dienstbier k tomu uvedl, že prováděcí zákon k volbě hlavy státu ještě nebyl přijat a že omezit výdaje na komunální kampaň by bylo obtížné kvůli rozdílné velikosti obcí.