Nestraničtí kandidáti tak nadále drží u občanů prim. Favoritem zůstává Jan Fischer, jehož by nyní volilo 23,3 procenta lidí, tedy o 1,5 procenta více než v minulém průzkumu. [celá zpráva]

Jeho náskok před Janem Švejnarem se nepatrně snížil, Švejnara by nyní volilo 17,2 procent občanů, tedy o 1,1 procenta více než v minulém průzkumu. Oba ekonomové by postoupili do druhého kola prezidentských voleb.

Ze stranických kandidátů si i nadále vede nejlépe Miloš Zeman, kterého v boji o prezidentské křeslo podporuje Strana práv občanů - zemanovci, jíž je čestným předsedou. Volilo by jej rovných 10 procent lidí. A jen 8,3 procenta dotázaných by vybralo Karla Schwarzenberga (TOP 09), zatímco šéfce Suverenity Janě Bobošíkové by dalo hlas 7 procent lidí. Nejnadějnější z kandidátů ODS je šéfka Sněmovny Miroslav Němcová (5,6 procenta).

Podle Factum Invenio by se na přelomu letošního března a dubna zúčastnilo voleb 64,7 procenta oprávněných voličů. Žádný z navrhovaných kandidátů by v prvním kole nezískal nadpoloviční většinu hlasů.

Volební období Václava Klause končí 7. března příštího roku a první přímá volba by se měla konat mezi 6. lednem a 5. únorem. Zatím není zcela jasné, kdo se skutečně do boje o Hrad zapojí. Favorizovaný kandidát Jan Fischer, ale před několika dny například zveřejnil video, které lze považovat za zahájení prezidentské kampaně.[celá zpráva]

Jistá je kandidatura Miloše Zemana nebo Karla Schwarzenberga.