"V tomto případě nelze upřednostnit tezi o presumpci neviny v případě významných funkcionářů," řekl Heger. V nejbližší době se podle něj uvidí, zda bude Vít odvolán, či zda sám odstoupí.

Z ministrova vyjádření na středeční tiskové konferenci tak lze vytušit, že Vítovy dny v pozici hlavního hygienika jsou sečteny. Jasné stanovisko by mělo být známo do příštího zasedání kabinetu.

K odvolání Víta ve středu vládu vyzvala opoziční ČSSD. Podle jejího předsedy Bohuslava Sobotky není v souladu s politickou kulturou, aby takto vysoký státní úředník vykonával svou funkci ve chvíli, kdy je obviněn policií.

Ministr dodal, že případný Vítův odchod neohrozí fungování hygienické služby. Jeho funkci hlavního hygienika by převzal Vítův zástupce.

Policie stíhá Víta kvůli údajnému zmanipulování zakázek na poradenství. Prý dal zakázku manželovi své podřízené z ministerstva zdravotnictví, bývalému poslanci Otakaru Vychodilovi. Policie začala hygienika prověřovat loni v září, v pondělí jej obvinila. Zatím vyčíslila škodu na dva milióny korun. Vít vinu odmítá.

Michael Vít (* 31. října 1951)
Vystudoval Lékařskou fakultu hygienickou Univerzity Karlovy v Praze (dnes 3. lékařská fakulta UK, 1976); titul PhD. získal na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě
Začínal v oddělení pracovního lékařství frýdecko-místecké okresní hygienické stanice, kterou poté v letech 1980 až 1990 vedl; od roku 1990 působil deset let na Krajské hygienické stanici v Ostravě; od března 2000 je hlavním hygienikem ČR a náměstkem ministra zdravotnictví; v letech 2001 až 2002 také dočasně vedl Státní zdravotní ústav
Je ženatý, má dvě dcery. Pochází z lékařské rodiny, jeho otec přišel o první manželku a dcery během holocaustu.
V posledních letech čelil Vít jako hlavní hygienik kritice například ze strany zemědělců, kterým se nelíbily jeho výroky o možných zdravotních rizicích čerstvého mléka z farmářských automatů.
V roce 2010 vzbudil pozornost, když sám onemocněl takzvanou prasečí chřipkou, krátce předtím, než se proti ní měl nechat očkovat. V té době se přitom uvažovalo o povinném očkování lidí, důležitých pro chod státu; rozhodnutí o takovém kroku bylo právě na Vítovi jako hlavním hygienikovi.
Zdroj: ČTK