Trať zůstane uzavřená ještě minimálně týden, odhaduje krajský ředitel Českých drah (ČD) Daniel Jareš. Dráhy kvůli tomu na tento víkend opět odřekly víkendové turistické vlaky.

Odstraňování obří závěje

Odstraňování obří závěje

FOTO: ČTK

Obrázky, které pořídili při odklízení zaměstnanci Správy železniční dopravní cesty, vypadají jako z jiného století. Skupinka se prokousává s krumpáči v rukou obří závějí kdesi v okolí Měděnce a práce skoro vůbec neubývá. "Co mám informace, tak se to opravdu protáhne do příštího týdne. Nedá se to odklidit jinak než ručně," řekl Jareš. Problémy jsou hlavně v místech, kde vede trať v zářezu - silný vítr zarovnal sníh i několik metrů nad úroveň kolejí.

Více než dvoumetrové návěje sněhu leží na některých místech železniční tratě z Chomutova do Vejprt.

Více než dvoumetrové návěje sněhu leží na některých místech železniční tratě z Chomutova do Vejprt.

FOTO: ČTK

Sněhové kalamity jsou v Krušných horách časté, právě kvůli kombinaci vyšší nadmořské výšky a silného větru, ale technika na ně zpravidla stačí. Správce kolejí používá většinou frézu namontovanou na drezíně, tentokrát ale neprojela. Na proražení závějí pak zkusili i velký pluh tlačený třemi lokomotivami řady 742, ale ani to nevyšlo, a tak přišla na řadu ruční práce. V nejzasněženějších místech se podaří odklidit za den několik desítek metrů.

Lokomotiva řady 742

Lokomotiva řady 742

FOTO: fotobanka Profimedia

Kalamita nemá nijak fatální následky, po trati v posledních letech jezdí jen o sobotách a nedělích dva páry motoráků a nákladní vlak tudy projede jen výjimečně. Správce kolejí ji ale ze zákona uklidit musí.