Starostové Peake poděkovali za návštěvu regionu a zprostředkování odpovědí od jednotlivých resortních ministrů na možnosti řešení problémů, jako je stěhování  velkého počtu osob do bytů.

Připomněli však, že zákony a vyhlášky, na něž konkrétně ministři zdravotnictví a životního prostředí odkazují, pochopitelně znají, nicméně v praxi jsou podle nich nerealizovatelné a neodstraňují podstatu problémů.

Rozbité víko kanálu vykoupí každá sběrna

Kupříkladu nynější podoba zákona o odpadech zakazuje sběrnám vykupovat předměty, které jsou v ní výslovně uvedeny, takříkajíc "za hotové“.

"Ovšem kanalizační víko rozmlácené na několik dílů není jednak použitelné a jednak již není obecně prospěšným zařízením dle citované vyhlášky. Jak pracovník sběrny či kontroly budou posuzovat, zda předmět je či není uměleckým dílem? Bohužel se ukázalo, že předmětný zákon a prováděcí předpisy jsou neúčinné, a je proto žádoucí je zpřísnit,“ žádají starostové.

„Uvedené normy a vyhlášky jsou neúčinné, obzvláště pokud nejsou zákonem, anebo pokud se na ně zákon přímo neodvolává,“ dodávají.

Vymahatelnost práva nefunguje

"Ať jsou zákony a prováděcí předpisy jakékoliv, je zřejmé, že vymahatelnost práva v České republice je žalostně nízká," upozorňují v dopise, pod nímž je za Sdružení pro rozvoj Šluknovska podepsán jeho předseda Josef Zoser.

Starostové naopak podporují balíček opatření navržených Ústeckým krajem, který vláda odmítla a nyní jej projednává Sněmovna.

"Nedělám k tématu tiskové konference a neposílám otevřené dopisy médiím. Pracuji na tom, aby se situace našich spoluobčanů na Šluknovsku zlepšila," reagovala vicepremiérka s tím, že zástupci ministerstev se s představiteli obcí setkají nad konkrétními návrhy v úterý.