„Pan prezident zřejmě nezaznamenal fakt, že už léta nejsem majitelem časopisu Respekt. Kdyby se ale zeptal kohokoli z novinářů, tak by zjistil, že ani v té době jsem nikdy do redakční práce nezasahoval," uvedl ve stanovisku Schwarzenberg.

Šéfredaktor Respektu Erik Tabery si nedovede představit, že by jeho časopis mohl při zveřejnění informací postupovat jinak, než postupoval.

Čtěte také:
Klaus odsoudil "zničující" útok kvůli milostem. Ať mě nezlobí, vzkázal TOP 09

Respekt informoval o Radce Kadlecové, někdejší zaměstnankyni cizinecké policie v Karlových Varech, která byla odsouzena za přijímání úplatků od cizinců žádajících o pobyt v ČR. Milost jí prezidentská kancelář udělila v roce 2009. Podle Respektu existují dva svědci, kterým se svěřila, že milost pro ni byla koupená. Policie se začala případem zabývat.

Klaus a Schwarzenberg si vadí dlouhodobě

Vládní TOP 09 v úterý uvedla, že chce kvůli podezření z uplácení změnit způsob udílení prezidentských milostí tak, aby je musel potvrdit ještě jiný orgán, například vláda či její pověřený člen. [celá zpráva]

„Napíšu jim (TOP 09) na jejich kongres, který se koná 22. října, pozdravnou zdravici, ať mě tímto způsobem nezlobí. Ať v této souvislosti, na to naskakování Respektu, ve kterém má dlouhé prsty pan Schwarzenberg, ať to nedělají. Opravdu ne,“ řekl Klaus. [celá zpráva]

Prezident podezření při udělení milosti odmítá a míní, že to, jakým způsobem se udílejí milosti, je součástí ústavního pořádku.

Nynější slovní přestřelkou Klause a Schwarzenberga pokračují jejich spory. V poslední době například měli rozdílné názory na koncepci zahraniční politiky České republiky. Klaus ji ostře zkritizoval. Vadilo mu mimo jiné, že je příliš proevropská. Ministr pak prohlásil, že Klausovy útoky jsou promyšlené a prezident si tak chystá půdu pro založení nacionalistické, euroskeptické strany. Hrad na to reagoval prohlášením o hrubém osobním útoku na prezidenta.