Podle krajského úřadu je hlavním důvodem, proč se Klaus na Šluknovsku nevydá, skutečnost, že program prezidenta byl s prezidentskou kanceláří do detailu připravován dříve, než napětí mezi Romy a majoritou vyvrcholilo sérií konfliktů. V reakci na ně byly svolány protestní demonstrace a pochody.  Klaus navíc navštívil Šluknovsko během své návštěvy kraje před čtyřmi roky.

Aktivista v Roudnici přivítal prezidenta hanlivým transparentem

Aktivista v Roudnici přivítal prezidenta odsuzujícím transparentem

FOTO: Karel Otcovský, Právo

Prezidentský pár přivítala po deváté hodině v Roudnici nad Labem na území Ústeckého kraje jeho hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD). V městě pod bájnou horou Říp se Klaus setkal s občany a představiteli města. Jeden místní aktivista ho přivítal transparentem s nápisem: Prezident Václav Klaus, vláda a parlament tvoří bandu organizovaného zločinu škodící lidu.

Program završí autogramiáda

Ještě dopoledne navštívil Terezín, kde položil kytice u Bohušovické brány. Následně se přesunul k pevnosti Kavalír, která prochází rozsáhlou obnovou v rámci revitalizace historických objektů pevnostního města.

V Litoměřicích přivítal prezidentský pár zdejší biskup Mon. Jan Baxant v kostele Všech svatých

V Litoměřicích přivítal prezidentský pár zdejší biskup Mon. Jan Baxant v kostele Všech svatých

FOTO: Karel Otcovský, Právo

Prezident dále zavítal do Litoměřic. V kostele Všech svatých, který byl v loňském roce po důkladné rekonstrukci opět otevřen veřejnosti, přivítal návštěvu litoměřický biskup Mons. Jan Baxant, který se pak setkal s prezidentským párem ve své rezidenci.

Pobyt v Litoměřicích byl zakončen návštěvou litoměřického hradu, kde je k vidění expozice o historii českého vinařství.

Děti z roudnických mateřinek nakreslily pro prezidentský pár obrázky města

Děti z roudnických mateřinek nakreslily pro prezidentský pár obrázky města.

FOTO: Karel Otcovský, Právo

Po obědě se Klaus s chotí setká se starosty obcí, ležících na trase nedostavěného úseku dálnice D8. Po přesunu do Ústí nad Labem bude následovat prohlídka Masarykovy nemocnice a setkání se členy vedení a zaměstnanci nemocnice.

Další odpolední program se odehraje v ústeckém muzeu, kde proběhne setkání prezidenta republiky s představiteli krajského města. Od 17 hodin pak bude prezident podepisovat své knihy na autogramiádě v knihkupectví Beran na rohu Lidického náměstí.

Nabitý program

Oficiální program návštěvy hlavy státu bude v krajském městě pokračovat ve středu setkáním s představiteli Ústeckého kraje a návštěvou ústecké Univerzity J. E. Purkyně. Pak prezident postupně navštíví Dolní Habartice, Českou Kamenici a Benešov nad Ploučnicí, kde se setká se starosty obcí Šluknovska. Hovořit s nimi bude o napjaté situaci v regionu.

Ve čtvrtek bude Klaus mimo jiné diskutovat se studenty Podkrušnohorského gymnázia v Mostě, v Brandově na Mostecku se zúčastní slavnostního zprovoznění Hraniční předávací stanice plynovodu Gizela, navštíví Březno a Žatec a prohlédne si výrobní prostory společnosti Panasonic v průmyslové zóně Triangle. Na závěr návštěvy Ústeckého kraje se na zámku v Jimlíně setká se starosty obcí a měst Chomutovska, Mostecka a Lounska.