MfD v úterý napsala, že firma S. P. M. Liberec se v loňském roce ucházela o zakázky na dodávku opasků, batohů či vest pro vojáky za 120 miliónů korun. V červnu 2010 prý Novotu požádal o schůzku Josef Hubáček, šéf zbrojovky ZVI a pravá ruka jejího majitele Michala Smrže.

„Sešli jsme se 23. června na valné hromadě Asociace obranného průmyslu. O přestávce mi v jednacím sále předložil dva dokumenty z vnitřního systému ministerstva, v nichž byly neveřejné informace o zmíněných zakázkách. Pan Hubáček mi řekl, že zakázky dostaneme, pokud poskytneme finanční odměnu vysoce postavenému pracovníkovi ministerstva,“ uvedl podle listu Novota.

„Na moji otázku, zda to je ten nejvyšší, mi neodpověděl. Byl jsem si ale v podstatě jist, že by to mělo mířit na ministra obrany (tehdy Martina Bartáka). Řekl jsem, že si to musím promyslet,“ citovala podnikatele MfD.

Jde o řízený únik ze spisu, míní Barták

Barták v úterý zdůraznil, že pokud byl „uvědomělý občan Novota“ přesvědčen o nějakém korupčním jednání, měl neprodleně podat trestní oznámení. „Nevím, kdo je pan Novota, zato ale vím s absolutní jistotou, že nemluví pravdu,“ poznamenal někdejší ministr s tím, že od Novoty čeká, že „své lživé a nehorázné tvrzení uvede na pravou míru“.

Bartáka prý také „jako občana“ děsí, že nastal „další řízený únik informací z vyšetřovacích policejních spisů“. Podobným způsobem prý může být zlikvidován prakticky kdokoliv. „Na základě opakovaných úniků snad už nikdo nepochybuje o propojení orgánů činných v trestním řízení a MfD. Tímto je významně ovlivňován průběh trestních řízení,“ poznamenal někdejší ministr obrany.

Není prý podle něj normálně rozumné vyjadřovat se k věcem, které se nestaly a neexistují. „Jelikož ale jde o další součást kampaně s cílem mě vyřadit z veřejného života, musím se v tomto případě ozvat," vysvětil Barták.