Návrh zastávky vznikl v rámci soutěže společnosti Pepsi. S nápadem vystavět zastávku ve tvaru „blobu“ přišel student Martin Felgr. „Byl to spontánní nápad, nebylo to nějak promyšlené. Určitě je obrovská škoda, že knihovna v Praze nestojí v podobě, jaká byla navržena, tak aspoň že se to takto podobě podařilo v Brně. Je to i takový příspěvek v té věčné rivalitě mezi Prahou a Brnem,“ usmíval se Felgr.

V Brně od úterý slouží lidem zastávka MHD ve tvaru knihovny Jana Kaplického.

FOTO: Petr Kozelka, Právo

Na otevření zastávky se přišly podívat desítky lidí, takže zanedlouho bylo ze stavby vidět opravdu jen pověstné oko. Z davu přihlížejících ale ihned zaznělo, že se na první pohled křehké stavbě budou chtít poměřit sílu vandalové.

„Radši zrušte hernu, která je tu jen kousek! Dyť vám to tu rozmlátí!“ zazněl ze shromáždění ženský hlas. Zastávka by ale měla být díky nátěru odolná i vůči sprejerům.

V Brně od úterý slouží lidem zastávka MHD ve tvaru knihovny Jana Kaplického.

FOTO: Petr Kozelka, Právo

„Je to takový bonbónek mezi pravoúhlými ulicemi sídliště. Je to organická architektura, takových staveb není mnoho nejen v Brně, ale v celé republice,“ rozplývala se místostarostka Brna-severu Zuzana Bímová.

Na slavnostní uvedení do provozu měly původně dorazit jak architektka Eva Jiřičná, tak i manželka zesnulého architekta Eliška Kaplicky. Nakonec se ale slavnostní ceremoniál musel odehrát bez nich.