„Pan prezident veřejně zapochyboval o schopnosti pana ministra zahraničí polemizovat či argumentovat o zahraniční politice. Myslím si, že pan ministr zahraničí Schwarzenberg o této schopnosti přesvědčuje způsobem, který si získal ve světě i v Evropě takovou autoritu, že mu ji může každý český politik závidět,“ řekl Kalousek a dodal: „A někteří zřejmě i závidí.“

Klaus ve čtvrtečním vydání pořadu ČT Před půlnocí kritizoval Schwarzenberga, který podle něj do vládní koncepce zahraniční politiky nezapracoval zásadní připomínky z Hradu vznášené od jara. Prezident své námitky řekl tento týden na shromáždění českých velvyslanců, ale ministr s ním nepolemizoval.

"To on schopen není. Je bohužel schopný utrousit nějakou poznámku prvnímu novináři, kterého potká. A to je jednání, které moc aristokraticko-knížecí není," poznamenal prezident. [celá zpráva]

Položil rovnítko mezi sebe a Bátoru, diví se Kalousek

Ministr financí se rovněž pozastavil nad prezidentovými slovy, že za útoky na Ladislava Bátoru stojí strach vystoupit otevřeně přímo proti hlavě státu.

„Tím výrokem položil pan prezident rovnítko mezi sebe a pana Bátoru. To je jeho hodnocení. Já bych se pana prezidenta nikdy nedovolil takhle dotknout,“ prohlásil Kalousek.