"Zatím je klid a ani v okolních lokalitách se dnes ráno netěží. Setkali jsme se jen s jedním incidentem, kdy se někdo pokusil nám poškodit auto a pod kola dal hřebíky a za auto hromadu hlíny, abychom nevyjeli. Jenže právě ta hromada hlíny nás na to upozornila, jinak bychom byli bez jednoho auta," uvedl jeden z demonstrujících aktivistů Mojmír Vlašín. Incident nahlásili aktivisté policii.

Ekologičtí aktivisté začali s blokádou už v pátek. Podle nich je v místě, kde by se mělo kácet a kde žijí chráněné druhy zvířat, označeno na 3000 stromů. Jejich vykácením by vznikla holina. Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha nemá správa Národního parku Šumava ke kácení udělenou výjimku a nemá zpracovaný vliv na významnou lokalitu NATURA 2000. Na místě blokády jsou asi tři desítky aktivistů, kteří chtějí v blokádě pokračovat i příští týden.

"Pokud někdo bude ohrožovat vlastní bezpečnost v označeném prostoru, zavoláme policii, aby zjednala pořádek. Metody Hnutí Duha jsou nepřípustné a my se jim musíme bránit," uvedl v tiskové zprávě ředitel parku Jan Stráský.

Podle něj park čekal na 15. července, aby vyhověl námitkám, že kácení ohrozí hnízdění tetřeva.