Před shromážděným davem předvedl jako obvykle vášnivý projev předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. „Byznys se zdravím je něco nechutného. Není možné, aby si lidé připláceli ve zdravotnictví takovou měrou, na kterou nebudou mít. A co budou dělat, copak umřou?“ ptal se Zavadil shromáždění.

Proti návrhu zdravotnické reformy, o které by měli na úterní mimořádné schůzi hlasovat poslanci, se vyjádřila také předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. „Není pravda, že nové zákony přinesou zlepšení péče ve zdravotnictví, ale naopak. Skutečným klientem bude pouze ten, kdo si připlatí,“ prohlásila Žitníková.

Lidé demonstrují proti zdravotnické reformě.

Lidé demonstrují proti zdravotnické reformě.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Na mysli měla záměr na rozdělení péče na standardní a nadstandardní - placenou. Odborům se nelíbí, že není jasné, jaká péče bude do standardu spadat a která už ne. Podle nich by se o tom nemělo rozhodovat vyhláškou ministerstva zdravotnictví, ale v parlamentu. Odbory také tvrdí, že celá zdravotnická reforma vnese do systému jen zmatek, a nic dobrého z ní nepoplyne.

Video

Odboráři na Palackého náměstí postavili pódium a protestovali scénkami. Zdroj: Novinky.cz

Ministrova obhajoba ztracena v křiku

Před koncem happeningu dorazil na pódium ministr zdravotnictví Leoš Heger, ale nedokázal rozbouřenému davu mnoho sdělit, protože byl překřikován hesly „hanba“ a „demise“. Řekl, že se snaží bojovat proti špatným věcem ve zdravotnictví, snažil se také lidem vysvětlit, že poplatky budou zastropovány a že stokorunový poplatek za pobyt v nemocnici vychází z toho, co člověk za den spotřebuje. Ale demonstrující jej nenechali příliš mluvit.

Několikasethlavý dav se po skončení happeningu vydal k Poslanecké sněmovně, kde se od 14:00 koná mimořádná schůze právě kvůli schválení zdravotnické reformy v prvním čtení.

Video

Miroslav Kalousek vyšel mezi demonstranty. Zdroj: Novinky.cz

Na Malostranské náměstí, u něhož se budova Sněmovny nachází, dorazil dav protestujících před třetí hodinou odpoledne. Přišel mezi ně ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Nejprve na něj pokřikovali: "Kalousku, máš padáka, či Zloděj patří za mříže," posléze si s ministrem začali povídat.

Kolem půl čtvrté demonstrace skončila a odboráři se rozešli.