Klaus v písemné zdravici ustavujícímu sjezdu nejprve poukázal na slova, která vzkázal SBB loni v dubnu. „Věřím, že slovo obsažené v názvu vaší strany není jen reklamním sloganem. Jsem - spolu s vámi - přesvědčen, že suverenita českého státu je hodnotou, která si zaslouží, aby se o ni usilovalo, abychom ji bránili a aby se dnes a denně naplňovala reálným obsahem,“ uvedl prezident.

„Ve chvíli, kdy se vaše politická strana mění ve stranu, která chce integrovat i jiná, menší, názorově příbuzná politická uskupení, nemohu než svá tehdejší slova zopakovat. A popřát vám, aby se vám integrační úsilí dařilo, aby se Suverenita (SBB) stala 'čitelnou politickou stranou s jasnými idejemi, programem a strukturou,' jak jste napsali v dopise, kterým jste mě o vzniku nové strany informovali,“ vzkázal delegátům Klaus.

„Přeji vám, aby se váš záměr stal realitou, neboť cesta k větší přehlednosti a pevnější ideové jasnosti menších politických uskupení v naší zemi je jistě správným rozhodnutím,“ dodal prezident ve zdravici straně Bobošíkové.

Dorazil Huml či Zubová

Účast hostů na sjezdu ukázala, jakým směrem se bude SBB ubírat a kde bude hledat politické spojence. Na rokování dorazili političtí rebelové, poslanec Stanislav Huml, kterého ze svého klubu vyobcovaly Věci veřejné a šéfka Demokratické strany zelených Olga Zubová, která se podílela v březnu 2009 jako poslankyně na pádu vlády Mirka Topolánka (ODS).

Předsedkyně DSZ Zubová na dotaz Práva prozradila, že se její strana chystá pod „ochranná křídla“ Suverenity vedené Bobošíkovou a budou vystupovat na politické scéně společně. „Budeme působit společně pod hlavičkou Suverenity, aktivity naší strany omezíme na minimum,“ řekl Zubová.

Mezi špičkami SBB zasedl také senátor Jaroslav Doubrava z hnutí Severočeši.cz nebo šéf iniciativy D.O.S.T a poradce ministra školství Ladislav Bátora. Dostavili se i ekonomický expert SBB, bývalý poslanec ODS Vlastimil Tlustý, který také pomáhal svrhnout Topolánkovu vládu, bývalý poslanec ČSSD Kosta Dimitrov, či třeba šéf česko - vietnamské společnosti Marcel Winter.

Bobošíková na počátku rokování  informovala, že SBB má 1254 členů sdružených v 92 místních organizacích. „Suverenita není prázdnou marketingovou skořápkou,“ rýpla si Bobošíková do Věcí veřejných. V projevu pak vysvětlila, proč je v názvu strany její jménu. Podle Bobošíkové to například voličům umožňuje lepší orientaci.

V budoucnu se to ale změní. „Mým cílem je, aby jméno z názvu strany nejpozději po příštích volbách do Sněmovny zmizelo,“ slíbila vzápětí Bobošíková s tím, že pak by se nová strana mohla jmenovat. Suverenita - blok budoucnosti. Nová strana má ve znaku českého lva. „Má  ho nejen ve znaku, ale já jsem přesvědčena, že ho má i srdci,“ uvedla Bobošíková, která byla na sjezdu zvolena předsedkyní SBB.