Sobotka v pátek řekl, že zvukový záznam schůzky vedení VV potvrzuje podezření, které má ČSSD dlouhodobě vůči nejmenší vládní straně. Tedy, že VV nefungují jako standardní politická strana. Výroky, které na záznamu zaznívají, označil Sobotka za skandální.

Nahrávku si můžete poslechnout zde

„Znovu se potvrzuje, že John je pouze najatý herec,“ poukázal lídr soc. dem. na fakt, že na poradě nebyl předseda VV John přítomen. Otázkou podle Sobotky je, kdo je loutkářem, který Johna vodí. „Zdá se, že loutkářem je pan Bárta,“ míní předseda ČSSD.

Místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová pak podle Sobotky na nahrávce naznačuje, že její strana nemá regulérní volbu předsedy. Velmi skandální jsou podle lídra soc. dem. i výroky, které se týkají Finančně analytického útvaru (FAÚ) ministerstva financí. Bárta na jednání hovořil o tom, že v tomto útvaru má své lidi.

Podle Sobotky by měl Bárta vysvětlit, jak do FAÚ své lidi dostal a jak je motivuje. Za velmi skandální označil předseda ČSSD také výroky o hospodaření VV. „Ukazují vážné podezření, že tato strana skrývá část svých výdajů,“ prohlásil Sobotka.

Premiéra Petra Nečase (ODS) předseda soc. dem. vyzval, aby se situací zabýval.