Hlavní obsah

Prezident Klaus oslavil Den vítězství na pražském Vítkově

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Prezident Václav Klaus v neděli společně s dalšími vysokými politickými i vojenskými představiteli připomněl 66. výročí konce druhé světové války. Na pražském vrchu Vítkově se spolu s ním u příležitosti dnešního Dne vítězství sešlo i několik desítek Pražanů, kteří přihlíželi vojenské přehlídce a kladení věnců k Národnímu památníku, v němž jsou uloženy ostatky neznámých českých vojáků ze zahraničních bojišť.

Foto: Zbyněk Stanislav, ČTK

Zleva pražský primátor Bohuslav Svoboda, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, prezident Václav Klaus a předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová se v Praze na Vítkově zúčastnili pietního aktu při příležitosti 66. výročí ukončení 2. světové války.

Článek

Slavnostním okamžikem aktu bylo propůjčení čestných názvů vojenským jednotkám. Prezident Klaus svým rozkazem nařídil propůjčit název Tobrucká 25. protiletadlové raketové brigádě velitelství společných sil. Šestá polní nemocnice nemocniční základny velitelství sil podpory získala název Plukovníka Emila Zuckerkandla.

Spojovací prapor velitelství společných sil od dnešního dne nese jméno Kapitána Otakara Jaroše a 44. lehký motorizovaný prapor čtvrté brigády rychlého nasazení velitelství společných sil se pyšní jménem Generála Josefa Ereta.

Poté, co zazněla státní hymna, následovala minuta ticha za padlé vojáky, po níž čestná stráž vypálila tři salvy. Politici a vojáci pak položili věnce k uctění památky padlých. Nastoupené vojenské útvary posléze zahájily přehlídku, při níž pochodovali prostranstvím před památníkem na Vítkově.

Návštěvníků se v teplém a slunečném počasí na památném vrchu sešlo několik desítek. Byly mezi nimi i děti, některé s plastovými puškami. Slavnostní akt skončil zhruba po 45 minutách odchodem politiků a po nich i vojáků.

Povýšení do generálské hodnosti

Prezident Klaus dnes u příležitosti Dne vítězství povýšil vojáky Jiřího Balouna a Vladimíra Halenku do generálské hodnosti. Oba vojáci podle Hradu výrazně přispěli k reformě ozbrojených sil.

Památník na Vítkově byl vybudován s cílem uctít památku českých legionářů a českého odboje v období první světové války. Dnes jsou v památníku uloženy ostatky neznámého vojína z bitvy u Zborova a z dukelské operace.

Husité na Vítkově zaznamenali pod vedením Jana Žižky z Trocnova válečný úspěch, při němž porazili křižácké vojsko.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám