Na dotaz, jak hodnotí výzvy koaličních partnerů na svou adresu, Nečas řekl: „V prvé řadě bych všem doporučil, aby zklidnili emoce. Jsem rád, že koalice dodržela principy koaliční spolupráce, to znamená, že se nehlasuje pro programy schůzí navržené opozicí.“

Připomněl, že je v Bruselu, kde se „zabývá evropským tématem a má jenom zprostředkované informace“. Zopakoval pouze, že je připraven s koaličními partnery jednat.

Čtěte také: Kalousek vyzval Vondru k rezignaci

Ostřeji zareagoval jen na výrok ministra financí, že pokud Alexandr Vondra (ODS) neodstoupí sám, spoléhá Miroslav Kalousek (TOP 09) na premiéra, což byla nepřímá výzva k odvolání šéfa resortu obrany.

Kalousek vyzval Vondru k rezignaci. Zdroj: Česká televize ČT24

„Nemyslím si, že ten či onen ministr, například pan ministr financí, je v situaci, aby mohl navrhovat demisi jiného ministra. Je prostě jedním ze 14 resortních ministrů a měl by se v prvé řadě věnovat práci na svém resortu,“ řekl na to Nečas.

Řekl jsem, co chtěli, brání Vondra svou omluvu

Nejen Kalouska, ale i ostatní koaliční partnery zvedl ze židle Vondrův projev před poslanci, ve kterém si měl podle dohody koaličních špiček sypat popel na hlavu za kauzu Promopro. Vondra se ale omluvil, že vysvětloval kauzu neobratně, a opět se bránil tím, že policie zatím nic nekalého nezjistila a on sám nepochybil.

Vondra se omlouvá za Promopro, Gazdík ho vyzval k rezignaci. Zdroj: Česká televize ČT24

Vondra se později na krátkém brífinku podivoval nad tím, co koaliční partnery vedlo k tak ostré reakci. „Mrzí mě, že můj projev vyvolal takovou reakci,“ uvedl ministr s tím, že se přece přihlásil k odpovědnosti, které se prý nevyhýbá. „Jasně jsem řekl, co žádali,“ uvedl Vondra.

Odstoupit ovšem nehodlá. Své rozhodnutí okomentoval slovy britského vojevůdce Arthura Wellingtona: „V ústupu nám brání naše čest a neprostupný les za námi.“

Stáhněte si nový rychlý prohlížeč Mozilla Firefox 4 zdarma.